Milá redakce a sečtělé ženy in,

čtu moc ráda a klidně o sobě prohlásím, že jsem knihomol jak vyšitej. Sice jsem asi četla víc, když jsem byla na škole, a i nějaký čas potom, ale i teď si na knížku najdu čas. Nejraději čtu v práci při obědě. Pokud mě nějaká knížka hodně zaujme a je to nějaký rozumný formát, tak čtu i cestou do práce a z práce a knížku s sebou tahám všude. Bohužel mě poslední dobou ze čtení v dopravních prostředcích bolí oči, takže jsem ho musela omezit.
A co že to vlastně čtu? Mám moc ráda historické romány, fantasy, pohádky, dějiny různých zemí (Španělsko, Anglie, Francie, fenomenální Hrychovy dějiny Evropy), zaujaly mě Dějiny odívání od paní Kybalové, začínám se vracet ke školní povinné četbě. Snad tím, že ztratila punc té povinnosti, tak je pro mě dnes přitažlivá. Momentálně jsem dočetla Dostojevského Zločin a trest (tím jsem se teda musela prokousat, protože pro mě byl neskutečně nečtivý) a načala jsem Tolstého Annu Kareninu (ta mě chytla od začátku). Líbil se mi Zolův Zabiják i Nana. Ráda si přečtu dobrou detektivku. Jenže ty už mě pak nebaví číst znova, protože vím, jak dopadnou.
Jen namátkou pár titulů, které mě zaujaly a které se mi teď vybaví:
Andělé a démoni
Šifra mistra Leonarda
Sapkowského pentalogie Zaklínače
Paoliniho romány Eldest a Eragon
Miluju knížky o zvěrolékaři J. Herriota
Asi 6x jsem přečetla Dům duchů od Isabel Allende
Vřele doporučuju Pilíře země od Kena Folletta (úžasná knížka, kterou přečtete jedním dechem)
Silný zážitek je knížka Bez dcerky neodejdu a její volné pokračování Z lásky k dítěti

Ráda se podívám na filmové zpracování mých oblíbených knih, ale občas jsem taky hodně zklamaná. Třeba Dům duchů mě vyloženě zklamal a nezachránil to ani výkon Meryl Streep. Prostě tam 1/2 knížky nebyla a děj pomíchali, aby jim seděl do scénáře. Naopak seriálové zpracování Ságy rodu Forsytů pro mě bylo větším zážitkem než nudná a nezajímavá knížka.

A na závěr zmíním opravdu perlu mezi autory fantasy... ti, kteří znají, tak vědí. Terry Pratchet je můj oblíbený autor a jen málokterá jeho knížka mě nerozesměje. Naposledy jsem četla Zasl(r)anou poštu a Buch. Opravdu zážitek.

Jadwiga


Milá Jadwigo,
z vás uplně srší to nadšení.
Zastavila bych se u těch Dějin odívání od Kybalové. Mile mě překvapilo, že je čtou i "normální smrtelníci", já si je postupně, jak vycházejí, kupuji kvůli profesi a hledám v nich inspiraci, poučení a informace.
Docela by mě zajímalo, jestli si je půjčujete nebo kupujete, protože nepatří zrovna mezi nejlevnější
Reklama