Právě dnes, v pondělí 3. dubna začíná festival českých filmů FINALE, který potrvá až do 9. dubna. Letošní 19. ročník přichystal oproti těm minulým jednu změnu. Filmy mohou diváci zhlédnout nejen v kinech v Plzni, ale nově i v Praze.

 

V Plzni se budou filmy promítat v kině Elektra a v Měšťanské besedě A i B Elektry. Pražská kina Evald, Světozor a Ponrepo se stanou součástí festivalového dění a stejně jako plzeňská kina přinesou výběr toho nejlepšího z Finále – filmy letošního jubilanta, režiséra Otakara Vávry a jeho žáků, krátké filmy Adolfa Borna, dokumenty a další filmové lahůdky, které v kině už hned tak neuvidíte.

 

Jako součást slavnostního zahájení festivalu bude dnes v 19:30 v plzeňském kině Elektra uvedeno ve světové premiéře pásmo pěti krátkých animovaných filmů Michaely Pavlátové Karneval zvířat a celovečerní dokument Aleksandara Maniče Kniha (-.--) rekordů Šutky, který je od své světové premiéry na MFF v Rotterdamu jedním z nejfrekventovanějších hostů světových festivalů. Je čerstvým držitelem Ceny diváků festivalu Jeden svět.

Historie festivalu
Idea uspořádat festival českých a slovenských filmů v Plzni se patrně zrodila roku 1967. Stál za ní především tehdejší ředitel Krajského podniku pro film, koncerty a estrády Ladislav Ženíšek. Rok 1968 se stal festivalovým rokem „jedna“. Oficiální název festivalu zněl FINALE (FIlmy NAšich LEt – časem se zkratka počeštila na Finále) – festival českého a slovenského filmu v Plzni.

Ceny vstupenek festivalových filmů jsou více než příznivé, pohybují se totiž od padesáti do osmdesáti pěti korun. Máte-li zájem podívat se, jaké filmy festival nabízí, podívejte se SEM.

 

V rámci festivalu bude bohatý doprovodný program. Mimo jiné i výstava Adolfa Borna v Univerzitní galerii v Plzni. Letošní festival Finále totiž připravil „Poctu“ jednomu z nejoblíbenějších tvůrců animovaných filmů malíři Adolfu Bornovi, který v loňském roce oslavil životní jubileum – 75. narozeniny. Na výstavě nebudou chybět obrázky oblíbených kreslených postaviček, jakými jsou Mach a Šebestová nebo pes Jonatán.

Filmy, jako například Ostře sledované vlaky, Krysař, Jak se krotí krokodýly či Sedmikrásky a mnohé další se na vás v rámci festivalu českých filmů už těší...

Půjdete se podívat? Nebo dáte festivalu "košem"?
Máte raději dokumenty, nebo hrané filmy?
Jaký český film je pro vás ten nej?
 

Reklama