Zvětšené mízní uzliny na krku, v tříslech nebo podpaží, horečka kolem 38 °C, noční pocení související se zimnicí, zánět hltanu, bolest hlavy a kloubů, nechutenství, malátnost, únava, zvracení, průjem, občas i vyrážka přetrvávající jen několik hodin. To jsou nejtypičtější příznaky, které provázejí akutní fázi infekce (primoinfekci) virem HIV, a které pacient i lékař snadno zamění za chřipku nebo mononukleózu.
Foto: Shutterstock
Dostavují se 2 až 6 týdnů po rizikovém chování, ale nemusí se nutně objevit u každého nakaženého. Tyto obtíže má jen 60 až 70 % infikovaných osob. I u těch však po týdnu až dvou potíže ustoupí a nosičství viru je nadále bezpříznakové. Může trvat dva roky, stejně jako deset či patnáct let, než se zdravotní stav začne opět horšit.
V následné třetí fázi HIV infekce je imunitní systém nakaženého už poškozen a značně oslaben. Stále častěji pak přicházejí různé infekce a otvírá se cesta i nádorovým onemocněním, které souvisejí s onemocněním AIDS. To je ve čtvrté fázi již plně rozvinuto a zůstává jen malá naděje na návrat zdravotního stavu do normálu. Proto je velmi důležité odhalit nákazu virem HIV co nejdříve, aby mohla být zahájena léčba. Stačí k tomu jednoduchý test.
HIV = virus lidského imunodeficitu (z angličtiny Human Immunodeficiency Virus) – jedná se o virus způsobující ztrátu obranyschopnosti u člověka. Tento virus napadá v organismu zejména určitou skupinu bílých krvinek (T-lymfocytů), v nichž se množí, později je zabíjí, a tím snižuje jejich počet v těle infikovaného člověka. Zdroj informací: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje |
Protilátky se objeví až za tři měsíce
Test na přítomnost protilátek proti viru HIV lze provést za 3 měsíce od možné nákazy. Teprve tehdy začnou být v těle patrné. Do té doby jde o takzvané imunologické okénko, během něhož nelze jejich kontrolou pozitivitu s určitostí prokázat ani vyloučit. Pokud je ale riziko nákazy skutečně vysoké, je možné podstoupit testování dříve, již za 18 až 22 dnů. To se ale nestanovují pouze protilátky proti viru HIV, ale také součást viru nazývaná antigen p24. Ten v krevním oběhu dosahuje nejvyšší koncentrace kolem třetího týdne od počátku infekce.
Testovat protilátky je možné z krve nebo ze slin. Test z kapky krve nebo ze vzorku slin se používá jako rychlotest s možností odečtení výsledku během testování. Citlivost testů k počínající infekci je mírně nižší než u standardních laboratorních metod. Nejpřesnější je test ze vzorku žilní krve, který je po odběru zaslán do laboratoře. Můžete ho absolvovat anonymně a mnohdy navíc i bezplatně. Třeba právě tento týden, kdy až do 27. listopadu probíhá Evropský týden testování na HIV a žloutenky. Jde o aktivitu Státního zdravotního úřadu, do níž se zapojují i nestátní organizace. Seznam testovacích míst (nejen pro tuto akci) najdete na www.tadyted.com. Zavolat můžete i na bezplatnou Národní linku pomoci 800 144 444.
„Testování je dostupné pro všechny, zdarma a anonymně. V poradnách příchozího zaregistrují jen pod číselným kódem. Zájemce se může mnohé dozvědět, budou mu k dispozici odborníci, se kterými může například konzultovat svou konkrétní životní situaci. Zodpoví mu otázky, zda může být ohrožen některou z pohlavně přenosných chorob, případně zda může kohokoli ohrozit on sám. Třeba u nás v poradně HIV při Státním zdravotním ústavu se lidé v ordinacích domluví také ukrajinsky a anglicky, snažíme se odstraňovat komunikační bariéry, trojjazyčně jsou k dispozici i plakáty informující o akci,“ vysvětluje ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková, MHA.
Nákazu lze už s úspěchem léčit
Včasný záchyt infekce umožňuje bezprostřední zahájení léčby. Čím dříve je infekce odhalena, tím lépe odpovídá tělo pacienta na léčbu a je tak možné předejít nežádoucím komplikacím. „HIV pozitivita není to samé co AIDS, a neznamená to konec života. Infekce HIV je chronické onemocnění, které je dnes možno dobře kontrolovat léčbou. Při dodržování léčebného postupu mohou vést HIV pozitivní osoby plnohodnotný život,“ uvádí Krajská hygienická stanice Středočeského kraje.
„Mnozí se mohou domnívat, že se jich testování na takové nemoci netýká, ale ruku na srdce. Víte jistě, že jste během života neměli ani jeden nechráněný sex? Víte jistě, že váš partner či partnerka měli čerstvý negativní test na pohlavně přenosné nemoci? Pokud ne, je lepší se ujistit. V případě, že by test byl pozitivní, nasměrujeme člověka hned do specializované péče, protože čím dříve se začne léčit, tím vyšší kvalitu života lze zachovat, a to na opravdu dlouhá léta,“ doplňuje MUDr. Anna Kubátová, Manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR.
Zdroj informací: Státní zdravotní ústav, Krajská hygienická stanice Středočeského kraje, MUDr. Anna Kubátová, MUDr. Barbora Macková, MHA, www.tadyted.com,Národní zdravotnický informační portál
Nový komentář