Problematika odebírání dítěte od matky bezprostředně po jeho narození a alarmující nárůst počtu císařských řezů v porodnictví vyspělých zemí jsou hlavní témata letošního Světového týdne receptu k porodu. K akci se již čtvrtým rokem připojí také Česká republika.
Festival o těhotenství, porodu a rodičovství nazvaný Umění porodit se bude tradičně pořádat od 18. do 24. května. Na řadě míst se uskuteční informační akce. V pražském kině Perštýn se budou promítat dokumentární filmy, pro rodiny, školy i odbornou veřejnost budou připraveny přednášky (podrobný program ke zhlédnutí zde). Hlavními organizátory tohoto informačního festivalu jsou Hnutí za aktivní mateřství a Unie porodních asistentek.
Ústředním tématem letošního ročníku je alarmující nárůst počtu císařských řezů v porodnictví vyspělých zemí. „Císařský řez je unikátní, život zachraňující operace, která má v porodnictví své místo, ale miliony žen podstupují tento zákrok zbytečně,“ uvedla předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová. Podle jejích slov lékaři, kteří císařský řez ženám provedou, vystavují budoucí maminky i jejich děti významným rizikům, jako jsou infekce, zranění, dýchací problémy novorozenců, potíže v následujících těhotenstvích.
Strach z bolesti a náročného porodu, které ženy vedou k přání přivést dítě na svět císařským řezem než obvyklou cestou, lze podle aktivistek odbourat. Musí na to ale přistoupit i zdravotnická zařízení a s budoucími maminkami lépe pracovat. Ačkoliv má Česká republika dobré výsledky v perinatální úmrtnosti, stále chybí důraz na kvalitu prožitku a pohody matek a dětí při nekomplikovaných porodech.
Sovová upozorňuje, že stále neexistuje dostatečně hustá síť předporodních kurzů, kde se mohou nastávající rodiče kvalitně připravit. S tím souvisí i problém, že zdravotní pojišťovny většinou neproplácejí předporodní kurzy. „Pomoc porodních asistentek je českým maminkám velmi špatně dostupná. Zdravotní pojišťovny ji neproplácejí,“ vysvětlila Sovová. Komunikace zdravotnického personálu s rodící ženou je podle jejích slov nejen nedostatečná, ale také manipulativní
Dalším problémem je podle Sovové to, že se ruší menší porodnice. Dostupnost se zhoršuje a péče se koncentruje do větších porodnic s neosobnějším a technizovaným přístupem k rodičkám.
Kam dál?
- Císařské řezy – nový trend v porodnictví
- Normální porod? To prý v nemocnici nehrozí
- Porod doma: Ano, či ne?
Nový komentář
Komentáře
zajímavé
vzdy jsem rodila normalne a vzdy takovou rychlosti, ze na nejaky cisar nebyl cas
porody zacinaly pokazde ve 40+1 tt v pul 3 rano a prvni sel ven ve 12:40 a druha v 7:45, pocitam, ze treti porodim hned v ty 3 rano
RODILA JSEM NORMÁLNĚ A NEMĚNILA BYCH SICE JSOU NĚJAKÉ BOLESTI ALE TO K PORODU PATŘÍ, A TAK PROČ ZBYTEČNĚ KDYŽ NENÍ POTŘEBA PROVÉST CÍSAŘSKÝ ŘEZ NERODIT NOMÁLNĚ. vŽDYT´SI TO MIMI PŘÁLI TAK PROČ SI TO NEVYCHUTNAT SEVŠÍM VŠUDY.
strašně bych chtěla miminko jenže přítel nechce kdybych si mohla vybrat porot tak normální.....
Rodila jsem před více jak 20ti lety. Nesetkala jsem se s nabídkou provést porod císařským řezem. To je dnes asi normální. A proč? Jsem v šoku, že tu zmiňujete, že by měly ženy projít předporodním kurzem. Naprosté plýtvání penězi. Vždyť spoustu informací najdou ženy na internetu. Nemyslím si, že by porodníci byli hloupí a ženě nevysvětlili riziko rodit císařským řezem. Domnívám se, že to naše zdravotnictví je na vysoké úrovni.
ToraToraTora — #1 To je jen část. Pořád tu zbývá nějaké to procento žen kterým by k normálnímu porodu pomohla třeba psychologická pomoc. Důvěra ve své schopnosti je velký díl práce.
Ovšem nevím, jestli je nutné proti počtu císařských řezů bojovat. V dnešní době, kdy se průměrně rodí 1 ženě míň než 2 děti, to mnoho komplikací do budoucna nepřinese.
Jestli on počet císařů nestoupá také díky vyššímu věku rodiček a s tím souvisejícími komplikacemi....