Problematika odebírání dítěte od matky bezprostředně po jeho narození a alarmující nárůst počtu císařských řezů v porodnictví vyspělých zemí jsou hlavní témata letošního Světového týdne receptu k porodu. K akci se již čtvrtým rokem připojí také Česká republika.

Festival o těhotenství, porodu a rodičovství nazvaný Umění porodit se bude tradičně pořádat od 18. do 24. května. Na řadě míst se uskuteční informační akce. V pražském kině Perštýn se budou promítat dokumentární filmy, pro rodiny, školy i odbornou veřejnost budou připraveny přednášky (podrobný program ke zhlédnutí zde). Hlavními organizátory tohoto informačního festivalu jsou Hnutí za aktivní mateřství a Unie porodních asistentek.

Ústředním tématem letošního ročníku je alarmující nárůst počtu císařských řezů v porodnictví vyspělých zemí. „Císařský řez je unikátní, život zachraňující operace, která má v porodnictví své místo, ale miliony žen podstupují tento zákrok zbytečně,“ uvedla předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová. Podle jejích slov lékaři, kteří císařský řez ženám provedou, vystavují budoucí maminky i jejich děti významným rizikům, jako jsou infekce, zranění, dýchací problémy novorozenců, potíže v následujících těhotenstvích.

Strach z bolesti a náročného porodu, které ženy vedou k přání přivést dítě na svět císařským řezem než obvyklou cestou, lze podle aktivistek odbourat. Musí na to ale přistoupit i zdravotnická zařízení a s budoucími maminkami lépe pracovat. Ačkoliv má Česká republika dobré výsledky v perinatální úmrtnosti, stále chybí důraz na kvalitu prožitku a pohody matek a dětí při nekomplikovaných porodech.

Sovová upozorňuje, že stále neexistuje dostatečně hustá síť předporodních kurzů, kde se mohou nastávající rodiče kvalitně připravit. S tím souvisí i problém, že zdravotní pojišťovny většinou neproplácejí předporodní kurzy. „Pomoc porodních asistentek je českým maminkám velmi špatně dostupná. Zdravotní pojišťovny ji neproplácejí,“ vysvětlila Sovová. Komunikace zdravotnického personálu s rodící ženou je podle jejích slov nejen nedostatečná, ale také manipulativní

Dalším problémem je podle Sovové to, že se ruší menší porodnice. Dostupnost se zhoršuje a péče se koncentruje do větších porodnic s neosobnějším a technizovaným přístupem k rodičkám.

Kam dál?