seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Všichni známe krásný Karlštejn, Šternberk, Kokořín, Křivoklát nebo Hlubokou nad Vltavou. Pravdou ale je, že jsou nejen tyto hrady a zámky natolik známé, že tam pravděpodobně denně zavítají tisíce lidí. Pokud dáváte přednost většímu klidu a rádi byste viděli něco méně známého, dáme vám pět tipů na krásná místa. Sezóna hradů a zámků započne 1. dubna 2023!

Bečov nad Teplou
Zavítejte do Karlovarského kraje omrknout dříve hrad, dnes zámek Bečov nad Teplou. V 18. století byl totiž původní hrad přestavěn právě na zámek v barokním stylu. Nachází se uprostřed Slavkovského lesa a ve skutečnosti se jedná o soubor gotického hradu, již zmíněného barokního zámku a renesančního paláce. Můžete si vybrat mezi dvěma okruhy – základní, kde si prohlédnete zámecké interiéry a Relikviář sv. Maura – prohlídka hodnotné starodávné, zlaté památky. Na druhý okruh se můžete přijet podívat už od 31.3.

Zámek Litomyšl
V Pardubickém kraji stojí renesanční zámek, který se vyplatí vidět při návštěvě Litomyšle. Pokud vás zajímá italská dechberoucí architektura, už víte, kam máte vyrazit. Můžete se zúčastnit dvou prohlídkových okruhů – základního a výběrového. I přesto, že zámek prochází rekontrukcí, prohlídky nadále probíhají. Vstupenky si můžete koupit on-line, ale i na místě a klidně můžete nechat hotovost doma, zámek bere i karty.

Hrad Sovinec
Zavítejte do Moravskoslezského kraje do okresu Bruntál, tam totiž stojí barokní hrad, který se těší na vaší návštěvu. Hrad pochází ze 14. století a nabízí návštěvníkům nejen prohlídkovou trasu, ale konají se zde různé společenské akce, které jsou již na tento rok naplánované. Přesný výčet akcí, informace o vstupném a návštěvnické době najdete na oficiálních stránkách.

Hrad Grabštejn
Starý gotický hrad byl v 16. století přestavěn do renesančního stylu a svým pojetím jsou prohlídky vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti. 8.-10.4. se na hradě konají velikonoční akce a například 13.5. se můžete zúčastnit společenské akce Bál napříč staletími”. Součástí hradu je i jedinečná kaple sv. Barbory, které je věnovaná jedna celá prohlídka

Potštejn
Zámek Potštejn najdete v okrese Rychnov nad Kněžnou, což je v Královéhradeckém kraji. Jedná se o romantický malebný a nově zrekonstruovaný zámek, kde se konají nejen prohlídky, ale pořádají se svatby a dokonce tu můžete i přespat. Opět je to místo vhodné pro rodiny s dětmi, takže vaše ratolesti nezapomeňte vzít sebou. Dokonce tu mají i hranou prohlídku, takže se nebojte, že byste se s dětmi nudili. A mají tu i cukrárnu!
Zámek Potštejn si nespleťte se stejnojmennou zříceninou hradu Poštejn, která se nachází ve stejném okrese.

Zdroj: zamek-becov,  zamek-litomysl, hrad-sovinec, hrad-grabstejn, zamek-potstejn

Reklama