garden

Zdá se vám to divné? Léto končí, na zahrádkách se sklízí úroda, tak jaképak řeči o jaru. Zkušení zahrádkáři vědí, že podzimní počasí se podobá tomu jarnímu a to se dá využít k setí některých druhů zelenin. A ještě si na nich pochutnat než přijde opravdová zima.

Srpen je u konce a přichází září. Jeden z nejkrásnějších měsíců v roce. Rána jsou sice chladná, ale přes den slunce ještě krásně hřeje. Počasí poskytuje podobné podmínky k sázení jako na jaře. A toho se dá využít. Zvláště, máte-li prázdné záhonky po sklizené zelenině, byla by škoda nechat je ležet ladem.

Jaké zeleniny se dají vysévat a sázet právě v období babího léta?

zahradaŠpenát. Hodí se jako příloha k masu, do salátu, slaných palačinek nebo těstovin. Semínka sejte do řádků 15-20cm a do hloubky kolem tří centimetrů. Roste rychle, takže na sklizeň této výborné zeleniny se můžete těšit už od října, podle počasí.

 

zahradaŘedkvičky (rané odrůdy) jsou odolnou a zdravou zeleninou, kterou můžete vysévat až do konce září. Jejich pěstování zvládne i malé dítě. Ředkvičky si můžete vysít i do truhlíku na balkoně a úroda je takřka zaručena.

 

zahradaRukola je další velmi chutnou zeleninou pikantní chuti, kterou si můžete ještě vysít na volný záhon, nebo v chladnějších polohách do pařeniště. Čerstvé mladé lístečky jsou nejchutnější.

 

 

zahradaZelenina pro jarní sklizeň. Předběhněte dobu a ušetřete si práci na jaře výsevem kopru, petržele nebo mrkve. Někomu se tento způsob osvědčil, protože na podzim zasetá zelenina začne klíčit s předstihem a je odolnější proti škůdcům.

 

Vytrvalé zeleniny jako je rebarbora, pažitka, libeček, nebo zimní cibuli sečku můžeme rozsadit a namnožit si je.

 

zahradaBylinky. Těm čerstvým se nic nevyrovná. Chcete je mít stále po ruce i na podzim a v zimě? Třeba bazalku, oregano, meduňku, nebo mátu? Přesaďte si je do květináčů a přemístěte na parapet v kuchyni. Budou vám dělat parádu stejně jako květiny a hlavně obohatí váš jídelníček o skvělou chuť.

 

Čtěte také:

Reklama