Začíná to vysokou teplotou (39 stupňů Celsia a více), přidá se nevolnost a mdloby, k nimž vede kombinace nízkého krevního tlaku a zrychlený pulz. Rozbolí vás svaly, dostanete průjem a objeví se vyrážka a po čase dojde k odlupování pokožky na dlaních a ploskách. Kromě těchto viditelných příznaků však dochází i k těžkému poškození orgánů, které může skončit i smrtí. Proto je třeba jednat rychle a po vyšetření a hospitalizaci rychle nasadit správnou antibiotickou léčbu.
5e4d1c90c9858obrazek.png

Bylo zjištěno, že existují lidé, kteří jsou k syndromu toxického šoku či toxic shock-like syndromu vnímavější. Je to jistá forma imunitní nedostatečnosti vůči bakteriálním toxickým antigenům (dnes známým jako tzv. superantigeny), které tato onemocnění způsobují. U takto postižených osob byly popsány i opakované streptokokové či stafylokokové infekce s tímto závažným průběhem. Zdroj: Státní zdravotní ústav

Jde o to, jaká bakterie za infekčním onemocněním stojí. Nejčastěji to bývá zlatý stafylokok, který v organismu produkuje toxin toxického šoku, čímž nadměrně aktivuje imunitní systém. Bílé krvinky pak začnou ve velké míře produkovat chemické látky vedoucí k syndromu.
5e4d1c9ec077bobrazek.png

Jak se bakterie do těla dostane?

Způsobů je více. Kromě přímého kontaktu s bacilonosičem se můžete nakazit také v prostředí, kde se bakterie často vyskytují, tedy v nemocnici. Jednou z velmi častých cest proniknutí bakterie do těla je používání tamponů. Přesněji řečeno nesprávné používání.
Velkému riziku syndromu toxického šoku se vystavujete při zavádění tamponů, které těsně předtím nebyly hygienicky zabalené. Případně pokud si před tím neumyjete ruce. Rizikové je také ponechávat v pochvě dlouho nevyměněný tampon – vždy se řiďte pokyny výrobce.

Syndrom toxického šoku se po zavedení tamponu může objevit už během pár hodin, ale také až za několik dní, po skončení menstruace. Nenechte se tedy zmást a v případě potíží vyhledejte lékaře, který vám udělá krevní testy.

Čtěte také:

Reklama