Právě během vytoužených letních dní máme i my, městské a moderní venkovské holky, největší šanci přiblížit se přírodě. Žít aspoň dočasně v souladu s jejími zákony. Uvědomit si tu neměnnou spojitost se Sluncem, vzduchem, vodou a zemí, bez kterých by na Zemi nebyl život.

Zkusme vyjít z této jednoduché pravdy, vzít rozum do hrsti a užít si díky přírodě léto jak má být. Ne nadarmo se říká, že lékaři léčí, a příroda uzdravuje.

Slunce

Ano, samozřejmě všichni víme o tom, jaká rizika přináší přehnané slunění. Ale odpovězte si na otázku, zda to nebylo minulých letech takové „od zdi ke zdi“? Nikdo vás nenabádá k tomu, abyste se jako špekáčky opékaly za pravého poledne, ale sluneční svit zkrátka potřebujeme. Lékaři totiž bijí na poplach. Kvůli přehnaným obavám chybí většině lidí tolik potřebný vitamin D.

  • Tip navíc: Logicky není nejlepší, pokud se uprostřed naší evropské zimy rozjedeme opalovat přes půl světa pod tropické žhnoucí slunce, ale dopřát si v létě slunce – přiměřeně a bezpečně – prospěje tělu i duši.

5b295cb80518eimage.png

Vzduch

Víte, že jsme v tom všem spěchu, stresu a zanedbávaní pohybu zapomněli dýchat? Je to bohužel doložená pravda. Většina lidí (včetně mě) správně dýchat neumí. Přitom právě dech určuje mimo jiné to, jak se budeme cítit a celkově prospívat. Už klasikové Werich, Ježek a Voskovec ve své kultovní písni vyzývali: Zhluboka dýchat - vypnout prsa břicho zastrčit - zhluboka dýchat - ve hře hledej zálibu, holduj tanci pohybu - srdce pracovat má! Myslete na to, až vyrazíte na nějakou túru nebo budete jen tak pozorovat vodní hladinu.

  • Tip navíc: Rozhodně nic nezkazíte tím, když se správně dýchat naučíte pod odborným dozorem. Nedělám si srandu. Zajděte na nějakou kvalitní lekci jógy a uvidíte tu změnu.

Voda

Využijte každé příležitosti ponořit se během léta do vody. Nejlepší je samozřejmě moře, ale i čisté jezero a bazén udělají dobrou službu. A to není, co se týká vody, vše. Vodu dodávejme také hojně vnitřně. Ráno začněte sklenicí vody a pokračujte v pravidelných a přiměřených dávkách. Kdo potřebuje trochu chuti, přidejte citrón, mátu nebo trochu bílého vína.

  • Tip navíc: Šetřete vodou. Nenechávejte zbytečně puštěný kohoutek, z kterého nám voda teče s takovou samozřejmostí, že nemáme potřebu o tom ani přemýšlet.

5b295c302d2bcimage.png

Země

Vychutnávejte dary naší země. V létě je k nám opravdu štědrá i v našich zeměpisných šířkách. Zapomeňte na exotické ovoce, které k nám putuje nedozrálé a často velmi chemicky ošetřené, aby tu cestu vydrželo. Sáhněte po českých okurkách, ředkvičkách, rybízu, meruňkách… A pokud někam cestujete, ochutnávejte místní potraviny a speciality.

  • Tip navíc: Užívejte každého dne a věřte, že v jednoduchosti je krása.

Ať je VAŠE léto, jak má být.

Přečtěte si také: 

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama