Děti prostě neumějí svačit. Buď vůbec nejí, nebo mají nezdravé svačiny. Nedostatek energie se pak může podepsat i na jejich špatné koncentraci při vyučování. Do škol tedy vystupuje nový projekt – automaty se zdravou výživou.
Zhruba 38 % žáků třetích a 54 % žáků sedmých tříd snídá nepravidelně a není výjimkou, že jim chybí i svačina. Vyplývá to z průzkumu odborníků. „Nedostatek energie se potom projevuje mimo jiné i únavou a nedostatečným soustředěním. Nesvačení se tak může podepsat i na školních výsledcích,“ řekla k tomu nutriční terapeutka Jitka Rusková a připojila notoricky známou skutečnost: „V důsledku špatného stravování se u školáků zvyšuje výskyt obezity a dalších civilizačních onemocnění.“Situaci má změnit projekt Happy Snack, který právě přichází do českých škol. Díky němu by se prozatím ve 190 základních školách nabízely zdravé a chutné svačiny z chladicích výdejních automatů.
Cílem iniciativy, nad kterou převzalo odbornou garanci Poradenské centrum Výživa dětí, je zlepšení stravovacího režimu školní mládeže. Dodržováním zásad zdravé výživy lze podle odborníků výrazně snížit riziko vzniku nejen okamžitých zažívacích potíží, ale i osteoporózy, srdečně-cévních onemocnění či stále více se rozšiřující obezity v pozdějším věku.
Ve výdejním automatu Happy Snack si školáci mohou vybrat ochucená polotučná mléka, polotučné jogurty, housky s rostlinným tukem, šunkou a sýrem, amarantové výrobky a cereální tyčinky.
Libuše Přikrylová, ředitelka Základní školy Provaznická v Ostravě, kde přístroje už jsou, projekt bez váhání hodnotí jedničkou, a to nejen proto, že zajišťuje tolik potřebnou zdravou výživu. „Automaty spojují moderní i zdravý přístup ke stravování. Děti rády nakupují v automatech potraviny, které jsou v souladu s jejich životním stylem, a zároveň platí dospělácky kartami.“
Dodavatel automatů Ladislav Schreiber předem odpovídá na případné výtky ohledně čerstvosti potravin: „Přístroje Happy Snack jsou unikátem i mezi automaty, protože nabízejí bez výjimky výhradně zdravé potraviny. Výrobky jsou udržovány v konstantní teplotě a pravidelně se doplňují, díky čemuž je zaručeno, že si žáci vždy kupují čerstvé potraviny,“ vysvětluje.
A pozor! Výdej z automatů se provádí předplacenými kartami, rodiče si tak mohou být jistí, že jejich dítě neutratí peníze na svačinu za něco jiného.
Automaty se ve školách poprvé objevily v roce 2006 společně s projektem Mléko do škol, na němž firma spolupracuje s jednou z mlékáren. Dva roky pak probíhala příprava a testování výrobků vhodných pro projekt Happy Snack. V současně době fungují automaty ve 190 základních školách, cílem je umístit do škol dalších 482 automatů po celé republice.
Třikrát plus pro automaty do škol
Plus pro školy |
Líbí se vám projekt, nebo vám připadá zbytečný? Myslíte si, že na něm vydělá jenom jedna firma? Máte zkušenost se zdravými svačinami z automatu? Nebo je to jen lákadlo? Dáváte dítěti svačinu, nebo peníze?
Chystáme pro vás také test svačin ze „zdravých automatů". Sledujte Ženu-in!
Nový komentář
Komentáře
Z_U_Z_U: Moje 4leté dítko milovalo, když se mnou mohlo mýt nádobí. A neměl rád nepořádek. Jo - bejvávalo
. Teď mi nezbývá než snášet kyselé ksichty, pokud se dožaduji nějaké práce a v zájmu zachování duševního zdraví na jeho teritorium vnikat pouze vyjímečně
Z_U_Z_U: Já jsem zas macecha teroristka. Pubert je taky aktivně zapojen v domácnosti. Ale snídaně a svačiny mu vyrábím.
Svačiny jsem zrušila, neb je potomci nosili zpět, případně vyhodili nebo dali psovi. Pokud to náhodou přece snědli, tak potom nešli na oběd, neb logicky dvě hodiny poté, co se natláskli chlebem, neměli hlad.
V té době ovšem žádné automaty ve škole nebyly. Mně se to nezdá tak hloupý nápad, však si tam nemusí nakupovat denně.
gentiana: jsem pravidelně za matku teroristku, když se někde zmíním, že nutím čtyřleté dítko aby špinavé prádlo dávalo do koše na to určeného, při mytí nádobí mi jednotlivé kusy podával a ovoce a zeleninu si myl ) pod dozorem, aby to neodflákl) Navíc chtěl králíka a papoušky, tak je povinně krmí a čistí, byť s pomocí. nevidím důvod, proč by se neměl účastnit domácích prací, naopak, je to chlap, jen ať se to učí od mala
Nyotaimori: připravovat si Sysel svačinu sám, tak jsme do týdne na mizině. Svačí stylem "hodím si do tašky 6 housek, půl kila salámku a nějaké ty čokotyčinky a kdybych náhodou dostal hlad, tak kilčo jablíček" a taky to v průběhu dopoledne zbaští. Ale nesnídá. Pokud se ráno nají, bleje. A kdybych nechala svačiny na něm, měl by na zádech brašnu s učením a na břiše bágl žrádla...
hmm, rizek to asi neumi?
jeste ze uz mam skolu za sebou
Nyotaimori: Ti malí sladcí andílkové jsou přece příliš malí na to, aby si namazali chleba nebo umyli jabko.
Jeremi: já mám malé děti
V Roháčích jsem je měla na celodenním výletě na 2 tatrankách, vodě, a 2 chlebech s šunkou a sýrem. Všude kolem rostly borůvky, nemyslím, že by strádaly
kareta: Taky nechovám děti na maso - to starší má 29 kg na 146 cm a žebra jsou mu vidět snad i přes svetr.
Ale jenom ovoce mi teda na svačinu přijde málo. Zvlášť v dny, kdy mají šest hodin v kuse a na oběd se dostane ve dvě.
Synovi, když jedou se školkou na celodenní výlet, dávám ke sváče rohlík se šunkou. Rád to i snídá doma nebo se "žerve". Ale obyčejný bílý rohlík. Pro malé děti není celozrnné pečivo každý den až to nejlepší.
no, děti sní buchtu, popř. rohlík se šunčičkou, nebo jablko. Takže už se ani neobtěžuju s mazáním, to ovoce stačí. Nechovám si děti na maso!
Nyotaimori: jasně že ovoce zelenina stačí, však děcka ve škole nerubou uhlí
Jeremi: aha, provizorium
Nyotaimori: No, kromě dětí fakt žravejch, si jich většina tu svačinu radši odpustí, než aby si ji mazaly samy. Byla jsem stejná, se zručností to nesouvisí. Ale když už svačinu v aktovce najdou, tak ji holt aspoň kus snědí.
kareta: Tak jasně, že se dá koupit chlebová mouka. Ovšem já jsem líná, takže většinou peču z pytlíkových směsí. A rozhodně ne každý den. Ale pekárna je výborná v tom, že když večer v deset zjistím, že rodina sežrala všechny rohlíky, tak naleju do pekárny vodu, nasypu směs, nastavím časovač a ráno je čerstvý chleba hotový.
pekárnu - vy jste nějaký pilný- to musíte kupovat speciální mouku, ne? Z pšeničné je to fakt hnusný
Mléko je potravina a ne nápoj a ovoce by mělo dětem dopoledne stačit. Raději 3 jablka, než bagetu s čímkoliv
werka: Já bych to rozhodně neodsuzovala a dokonce bych řekla, že pro řadu dětí to může být i změna k lepšímu.
Jeremi: ke vzorné matce se asi nedopracuju
- další krám na linku nechci, o vlivu neustále dostupného čerstvého chleba na mou figuru mám také dost reálnou představu
.
Ale u nás to řeší ta pekárna naproti škole ... (by´t nemám to správě uvědomělé dítě, co by si kupovalo výhradně celozrnné pečivo - náš puboš si v okolních krámech střídavě "střihne" laskonku, sýrový rohlík, párek v rohlíku, linecký košíček s ovocem, Kinder bueno...)
Mne spíš zarazilo, jak to tady všichni šmahem odsoudili
Jeremi: Aha, u nás karta platí celý školní rok, vybrat můžou kolik chtějí, omezení je řešené tím, že si nemůžou koupit víc karet než je limit.
Kuře: Jr. měl automat na mlíko ve škole taky a na krátkou životnost karty jsme taky doplatili. Poslední týden před Vánocema mu tam zbylo asi 7 ks, přičemž automat za týden nevydal víc než 4. I kdyby to chtěl přinést domů a naskládat do lednice, nemohl.
Navíc mu to stejně moc nejelo - ochucený mlíka byly moc sladký, neochucený bylo zas UHT, takže taky nic moc.
myše: není to tím, že o víkendu vstávají později a tedy i později snídají?
Olka: U nás mají automat na karty a problém nikdy nebyl
. Ani s koupením karty ani s ničím jiným.
Jednou měsíčně hospodářka obejde třídy (předem se ví kdy), jinak je každou velkou přstávku v jídelně a kromě karet vyřizuje i věci kolem obědů.
Prázdný automat mívají zpravidla po prázdninách, s tím se tak nějak počítá a těsně před prázdninama, poslední týden už ho nedoplňují. Lžičku malá nosí pořád, když jogurt sní, tak ji umyje a šupne zpátky do aktovky.
O životnosti karty nic nevím, našim harantíkům asi platí celý školní rok. Když loni v půlce června malá zjistila, že má ještě kredit na 7 mlík, tak si prostě 6 vybrala a vypili je postupně doma s bráchou. Jedno mlíko si nechala pro případ nouze a vybrala si ho někdy v družně.