profimedia-0525696411.jpg
Foto: Profimedia

U všech zkoušek byla zaznamenána historicky nejvyšší účast žáků. K didaktickým testům se tak letos nedostavilo pouze 1,5 % prvomaturantů, v minulém školním roce činila neúčast 8,2 %. „Ukázalo se, že distanční online příprava i následná koncentrovaná příprava maturantů od 11. května ve školách zafungovala. Přestože se maturity účastnili i ti žáci, kteří by v minulých letech ke zkoušce připuštěni nebyli, nedošlo k podstatnému zhoršení výsledků. Co se týká průměrné úspěšnosti, tam jsou výsledky velmi srovnatelné s minulými roky a za to jsem velice rád,“ okomentoval letošní výsledky didaktických testů ministr školství Robert Plaga.

Maturita zdarma

Například k didaktickému testu z matematiky se nedostavilo pouze 1,5 % z téměř 13,5 tisíce přihlášených prvomaturantů. V minulém školním roce bylo toto číslo výrazně vyšší – z celkového počtu přihlášených ke zkoušce nepřišlo nebo nebylo připuštěno 6,3 % žáků. U zkoušky letos neuspělo 17,5 % prvomaturantů. Čistá neúspěšnost se tak u zkoušky meziročně zvýšila o 2 procentní body (p. b.) a průměrný procentní skór se meziročně změnil pouze minimálně, a to o 0,6 p. b. na 58,4 %.

Některé učitelky se však na úspěch studentů, kteří se dostali k maturitě s odřenýma ušima, dívají skepticky. „Myslím si, že teprve v budoucnu pochopíme, jak bude tento ročník omezeními poznamenaný. Mají teď pocit, že dostali zadarmo něco, co si jiné děti musely oddřít. Podpoří to koloběh, na který už poukazuji již dlouho. S maturitou zdarma půjdou na soukromé vysoké školy, i když na ně nemají, místo toho, aby šli dělat rukama. Stát je v tom vlastně ještě podporuje,“ říká učitelka ze střední školy v Libereckém kraji.

Reklama