649161686b881shutterstock-1992453494.jpg
Zdroj fotografie: shutterstock

Zkontrolujte své výdaje
Projděte si všechny své výdaje za poslední dva až tři měsíce. Sepište si, kam peníze odchází. Nezbytné náklady jako jsou energie, nájem, splátka hypotéky, jídlo nebo třeba pojištění, si dejte stranou a zaměřte se na výdaje, které se dají omezit nebo úplně škrtnout.

Pro lepší přehled svých výdajů je vhodnější platit kartou. Díky tomu máte přesný přehled o tom, za co utrácíte. Například v mobilní aplikaci své banky si můžete výdaje snadno zkontrolovat.

Možná zjistíte, že například utrácíte za něco, co vlastně příliš nevyužíváte. Například předplatné služeb, které využíváte jen sporadicky nebo vůbec. Platíte si třeba aplikace, které během měsíce sotva otevřete? Předplatné zrušte.

Když se takových služeb sejde víc, zvládnete ušetřit několik stovek každý měsíc.

Pozor na impulsivní nákupy
Pořízení každé dražší věci si dobře promyslete. Určitě potřebujete nový mobil, když ten starý ještě slouží? Máte ve skříni oblečení a boty, které sotva vytáhnete, ale rádi si pořizujete stále nové módní kousky?

Zkuste si projít své věci a udělat v nich pořádek. Můžete je třeba prodat a zbytečně nedokupovat další, pokud pro ně nemáte využití. Peníze z prodeje pro vás nepotřebných věcí si pak můžete uložit stranou.

Nastavte si limity na platební karty. Můžete si určit různé limity pro platby na internetu i výběry hotovosti. Tím získáte větší kontrolu nad svými výdaji a zbytečným utrácením.

Stanovte si finanční cíl
Pokud sotva vycházíte s výplatou, je jasné, že se vám nepodaří hned ušetřit vysněnou částku. Začněte proto malými kroky a postupně své cíle navyšujte.

Začít spořit se dá už od stokoruny. Důležité je naučit se pravidelně alespoň nějakou částku uložit bokem. Nejdřív to může být zmíněná stovka, časem se třeba dostanete na doporučení odkládat si stranou 10–20 % z výplaty. Pokud máte například výplatu 30 000 Kč, pak je ideální odložit stranou každý měsíc alespoň 3 000 Kč.

Postupně se pak se zvyšující částkou můžete začít soustředit také na zhodnocení úspor.

Nenechávejte peníze na běžném účtu
Všechny výdaje, které se vám měsíčně podaří „zkrouhnout“, si přesuňte například na spořicí účet. Na běžném účtu jsou totiž pořád po ruce a více vás láká je utratit.

Pokud hledáte výhodný spořicí účet, vyberte si takový, který vám nejlépe pomůže s postupnou tvorbou finanční rezervy.

Ideálně si nastavte trvalý příkaz a každý měsíc si automaticky převeďte určitou částku z běžného účtu na spořicí.

Pokud dostáváte výplatu 15. v měsíci, nastavte si příkaz například na následující den. Každý měsíc si bez práce uložíte určitou částku stranou a na běžném účtu si necháte jen peníze na nezbytné výdaje.

Jak poznáte výhodný spořicí účet:

  • Za založení a vedení nic neplatíte – většina bank nabízí spořicí účty zdarma. Za jeho vedení tedy nic neplatíte.
  • Nevyžaduje žádný minimální vklad – spořicí účty si můžete většinou založit bez toho, aniž byste na ně museli uložit minimální vklad. Začít spořit tak můžete přesně podle svých možností od libovolné částky.
  • Nabízí zajímavý úrok – banky často lákají na atraktivní úrokovou sazbu. Před založením účtu si ale zkontrolujte podmínky úročení vkladů.
  • Dá se jednoduše sjednat online – kvůli založení spořicího účtu nemusíte většinou ani na pobočku banky. Všechno vyřídíte během pár minut online. Připravte si jen doklad totožnosti, podle kterého si vás banka ověří.

Před založením si projděte všechny podmínky, které se s vedením účtu pojí. Některé banky nabízí také bonusové sazby na spořicím účtu například za pravidelné investování. Díky tomu dokážete spořit a zároveň zhodnocovat své úspory.

Reklama