Mrazové trhliny a mrazové desky. Tak se odborně nazývá poškození kmenů nejen ovocných stromků, ke kterému dochází hlavně teď v předjaří a na jaře. Vzniká kvůli velkým teplotním rozdílům. Zatímco ve dne slunce aktivuje mízu, noční mráz ji promění v ledové krystalky, které potrhají kůru i borku. Problémem je ale také velký rozdíl teplot na opačných stranách kmene přes den. Zatímco z jižní strany do něj slunce pálí, z té severní zůstává prochladlý a ojínění. Rozdíl teplot se může vyšplhat i na 20 stupňů Celsia, což vede ke katastrofě.

Vznikají trhliny, které sice postupně zarůstají takzvanými závaly, ale bývají vstupní branou pro hmyz, choroby, houby a hnilobou. Proto je potřeba je co nejdříve ošetřit. Plošná poškození ale mohou vést dokonce až k odumření jednotlivých větví nebo celého stromku. To se ovšem často projeví až se zpožděním, v létě.

Co je dobré vědět?
Stromky je třeba chránit před popálením kmene od slunce alespoň prvních šest let po výsadbě. Ani u starších jedinců to ale není na škodu. První nátěr můžete aplikovat už na podzim a obnovit ho právě teď v únoru.

Jak stromky ochránit?

Už naši předkové dobře věděli, že stromky je třeba před ostrým předjarním a jarním sluníčkem ochránit. Obzvláště ty mladé, které jsou na výkyvy teplot choulostivější. Proto kmeny a silnější větve natírali už na podzim nebo ke konci zimy na bílo. Tato barva totiž přitahuje sluneční paprsky mnohem méně, než tmavá kůra. Proto nejen že nedojde k popraskání kmene, ale stromek navíc začne rašit o něco později, čímž uniknou jeho listy a květy posledním jarním mrazíkům. A tento způsob ochrany praktikují sadaři dodnes. Co se k bílení stromků hodí?

stetec.jpg

Například vápenné mléko. Jde o nejlevnější způsob natírání kmenů na bílo. Stačí vám k němu čerstvě hašené vápno, ze kterého uděláte přidáním vody kaši konzistencí podobnou smetaně. Aby se mléko udrželo lépe na kůře, můžete do něj přidat trochu zeminy, případně truhlářského klihu. Vápno má ale i další výhodu, než jen to, že je bílé. Stromům prospívá, zatímco přezimující škůdce ničí.

Pokud chcete zvolit pohodlnější cestu, jsou v hobby marketech k dostání speciální bílé nátěry na kmeny stromů. Bývají sice dražší, ale zato na stromech déle vydrží, podle výrobců až 4 měsíce. A nemusíte se bát, že by byly škodlivé. Jsou biologicky odbouratelné.

stromy.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Když se vám do natírání nechce

Pěstitelé mají i jiné způsoby, jak ochránit stromky před přehříváním kmenů a jejich následným popálením.

  • Brání mu obalením kmenů, ať už jutovou tkaninou, krabicovým papírem nebo dalšími materiály. Jenže i to má svá úskalí – pokud takový obal nevětrá, drží se pod ním vlhkost, která svědčí houbám a plísním.
  • Rychlejší a jednodušší ochranou jsou obyčejná prkna postavená na jižní stranu kmene, ta sluneční záření odstíní. Ovšem je třeba důkladně je připevnit, aby odolala případnému větru.
  • Někteří sadaři používají ke stínění a ochraně před vyššími mrazy také větve jehličnanů, které na kmen a do koruny připevní.
  • Řešením, ale pouze pro kmen, nikoli pro větší větve, může být také speciální plastová ochrana stromů ve světlé barvě. Ta zároveň brání i před okusem zvěří. Dbejte však na to, aby měla ochrana ventilační otvory, kudy může proudit vzduch.

Čtěte také:

Reklama