Některé hlízy by měly jít ze země už ve chvíli, kdy nadzemní část rostliny začne žloutnout a chátrat, jiné můžete nechat přejít prvními mrazíky. Vždy záleží na konkrétním druhu, ale také na počasí. Jedno ale platí pro všechny stejně – musíte postupovat velice opatrně, abyste je nepoškodila. Nejen že by zašly, ale navíc by hnilobou, houbovými chorobami a plísněmi nakazily také ostatní spoluuskladněné hlízy. Nejlepším nářadím tak jsou speciální rycí vidle.

hlizy1.jpg

Mečíky v první řadě

Nejchoulostivější jsou hlízy mečíků (gladiol), které bývají k vykopání ze země připraveny už během září. Pokud jste se k tomu ještě nedostala, pak není na co čekat. Nevýhodou ovšem je, že už přišlo deštivé počasí, takže je zemina mokrá. Kromě toho, že se budou hlízy mnohem hůře sušit, budete mít také daleko větší problém s jejich vyjmutím a očištěním od zeminy. A co hůř, hlízy už mohou být napadeny hnilobou, plísněmi a dalšími chorobami.

glad.jpg

Kromě očištění hlíz je nezbytné také úplné odstranění (vykroucení) lodyhy, která by rostlině při přezimování činila potíže a mohla by být také zdrojem nákazy. Odstraňte i korálky (brut) na spodku starých hlíz. I ty si můžete ponechat do jara a v březnu je zkusit vysadit. Jen je nesušte, ale rovnou uskladněte v papírovém sáčku v chladu (kolem 10 °C). Staré hlízy i se zbytky kořenů od nových hlíz ale násilím neodtrhávejte. Až vyschnou, půjde to pak snadno, bez poškození hlíz nových.

Sušení hlíz mečíků je velmi důležitým krokem. Zpočátku by měla teplota v dobře větrané místnosti dosahovat třeba i pětadvaceti stupňů. Po dvou až třech týdnech prosychání v lísce, kdy ztratí až třetinu své hmotnosti, je finálně očistěte (včetně vrchní slupky, která je zbytkem listu), dobře prohlédněte a poškozené či nakažené hlízy odstraňte. A znovu se pusťte do sušení.

Jakmile hlízy dosušíte až do finální podoby (za další čtyři až šest týdnů), uložte je do krabice a uskladněte v suchu při teplotě kolem šesti až osmi stupňů Celsia. Na škodu není ani ošetření přípravkem proti houbovým chorobám.

hlizy2.jpg

Když dojde na první mrazíky

O něco déle vydrží v záhoncích jiřinky, begonie nebo kany. Jakmile je opatrně vydolujete ze země (ideálně za suchého počasí), uřízněte nadzemní část – jiřiny a kany na zhruba 10 cm, begonie na 5 cm. Pak hlízy ještě ne zcela očištěné od zeminy uložte do bedýnky, lodyhami dolů. Tak z nich snáze odejde přebytečná voda a lépe oschnou. Za pár dní opatrně odrolíte zbylou zeminu i drobné kořínky. Jakmile budou hlízy očištěné, uložte je do bedýnek (u jiřinek nejlépe opět lodyhami dolů, aby případně mohla odtékat přebytečná voda). Můžete je zasypat pilinami či suchým pískem. Obojí v případě, že nemáte v místnosti ideální (70%) vlhkost vzduchu. Správná přezimovací teplota se má pohybovat kolem 4–6 °C. Kany či begonie mají raději teplotu o pár stupňů vyšší – kolem 10 °C. Pokud není místnost vzdušná, pravidelně při teplejším počasí větrejte.

hlizy3.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Uložením práce nekončí

Hlízy je třeba pravidelně po celou zimu kontrolovat. Může se totiž stát, že některé začnou plesnivět, zahnívat, nebo trpět chorobami. Takové kusy rovnou vyhoďte, aby se zkáza nešířila dál.

Čtěte také: