Sir Nicolas Winton je Brit židovského původu. V roce 1938 si tento burzovní makléř uvědomil, jaký bude osud Židů po okupaci Československa. Poměry v Německu totiž dobře znal. A tak zařídil transporty šesti set šedesáti devíti dětí z rodin, které nemohly nebo nechtěly opustit zemi. Děti, které našly domov u rodin ve Velké Británii, by jinak pravděpodobně zemřely v koncentračních táborech.

Téměř stoletý muž na invalidním vozíku v těchto dnech navštívil Prahu. Setkal se s některými se „svých“ dětí, účastnil se mezinárodní konference Forum 2000, besedoval se studenty o druhé světové válce...

O Nicolasi Wintonovi natočil slovenský režisér Matej Mináč dokumentární film Síla lidskosti. Královna Alžběta II. tohoto skromného muže, o jehož zásluhách by se nikdo nedozvěděl, nebýt francouzské historičky holokaustu Elisabeth Maxwellové, povýšila do rytířského stavu. V roce 1998 mu byl udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Znala jste příběh Nicolase Wintona? Nebo je Vám známější Oskar Schindler? Co myslíte, nezapomínáme na takové lidi příliš snadno? Znáte nějakého dalšího „neznámého hrdinu“, který by si zasloužil, abychom na něj nezapomněli?

Reklama