Silvestr. Pro někoho období bujarého veselí, podpořené alkoholem a rachejtlemi, pro sloužící záchranáře tvrdá šichta. Zejména zdravotníci bývají v jednom kole - vyjíždějí k opilým lidem, ošetřují úrazy či nevolnosti. Nemohou vysadit, popřemýšlet, bilancovat. Musí být permanentně připraveni zasáhnout kdekoli. Počet výjezdů bývá mnohem vyšší než v jiných dnech roku. Napilno mají záchranáři hlavně v Praze.

Například pražská záchranná služba zaznamenala v souvislosti s loňským Silvestrem 500% nárůst výjezdů. Téměř devadesát pacientů ošetřila hned během prvních dvou hodin letošního roku. Pomáhala podnapilým, mezi nimi byly dokonce i třináctileté děti.

Jak se na oslavy připraví zdravotníci letos? Kolik bude v pražských ulicích sanitek? A jak vlastně záchranáři službu vnímají? Jak prožívají první den v roce, když jim služba skončí? Na to mi odpověděl mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř.

Pro představu nejprve shrnutí Silvestra minulého a prvního ledna 2004: Vstup do nového roku oslavili pražští záchranáři jako tradičně prací.
Zejména v centrálních částech Prahy ošetřily posádky Záchranné služby v souvislosti s oslavami příchodu nového roku téměř 200 pacientů, z nich 84 v prvních dvou hodinách roku 2004. Tyto dvě hodiny znamenaly z hlediska zatížení záchranné služby extrémní 500% nárůst vůči srovnatelné době "běžného" dne.

Naprostá většina zásahů měla přímou či nepřímou souvislost s alkoholem - šlo o pacienty s různými stupni opilosti, nebo dokonce intoxikované alkoholem. Bohužel mezi nimi bylo opět i několik dětí ve věku od 13 let.

Další zásahy záchranky měly na svědomí nejrůznější úrazy - opět zpravidla ve spojení s opilostí, v některých případech i s nezvládnutým použitím zábavné pyrotechniky. Většina z nich se naštěstí obešla bez závažnějších následků.

To bohužel neplatí o zranění, které utrpěl 48letý muž z Kunratic. V jeho případě výbuch zatím nezjištěné nálože způsobil těžké devastující poranění obličeje. Muž by převezen do traumacentra Vinohradské nemocnice.

Během silvestrovské noci zaznamenali záchranáři pouze jediné náhlé úmrtí - šlo o ženu ve věku 51 let, která se zhroutila po rychlém vypití většího množství tvrdého alkoholu v jedné z restaurací v Praze 10. Ani rychlý zásah lékaře nedokázal bohužel zvrátit stav klinické smrti. Úmrtí zřejmě nebylo v bezprostřední souvislosti s požitím alkoholu, ale jistý podíl tohoto excesu je pravděpodobný.

Konečná bilance prvního lednového dne bezesporu aspiruje na rekord roku 2004: celkem 419 výjezdy vozidel pražské záchranné služby za 24 hodin - šlo o druhý nejzatíženější den v 145leté historii naší organizace...

Letos budou opatření vycházet opět z prognózy návštěvnosti, v centru bude rozmístěno šest sanitek, které se mohou průběžně pohybovat podle aktuální potřeby, tři z nich budou sloužit zejména jako mobilní stanoviště třídění pacientů, což znamená, že tam bude příchozí vyšetřen, poskytneme mu první pomoc, a v případě, že bude rozhodnuto o hospitalizaci, přijede mezitím jiná sanitka, která pacienta odveze.
Ze zkušenosti vyplývá, že většina lidí, kteří vyhledají zdravotnickou pomoc, bude základně ošetřena a poté opět vypuštěna do víru radovánek.

Platí, že záchranáři o půlnoci neslaví většinou ani symbolicky, protože to prostě nestihnou, je to hodina největší zátěže pro záchranku vůbec.
V sedm ráno, když předávají službu první směně nového roku, jsou většinou tak zedření, že doma s úlevou zalezou do postele a Nový rok prospí.

Klidný Silvestr s minimem výjezdů pražským, ale i mimopražským záchranářům, popřála 

Reklama