zeme-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Možná že se vám při slovech jako životní prostředí a ekologie už protáčí panenky. A dost možná tohle není nejlepší způsob, jakým bych měla začínat svůj článek. Je pravda, že už toho na nás může být moc. Všudypřítomné rady, jak chránit planetu, výčitky, že ji jen ničíme. Nad dobře míněnými radami pak kroutíme hlavou, protože nemáme rádi, když nám někdo říká, jak máme co dělat. V horším případě se někdo dokonce zabejčí a rady bojkotuje („Trhni si nohou, Gréto!“). Pokud bychom ale na chvíli dali stranou svá ega, zjistili bychom, že se k naší planetě opravdu nechováme správně. Taky nám to už dala sama několikrát jasně najevo. Pojďme se společně podívat na pár nenásilných způsobů, které pomohou udržet naši vážně krásnou planetu alespoň v takovém stavu, do kterého jsme ji za ta léta dostali.

Největším problémem naší společnosti je to, jak moc je konzumní. Doslova nejíme proto, abychom žili, ale žijeme proto, abychom jedli, bavili se, nakupovali věci, které nenosíme nebo nepotřebujeme, plýtvali vodou, …

Cílem není zastavit spotřebu, ale chovat se tak, aby nedocházelo ke spotřebě materiálů nad naše potřeby. Omezení spotřeby se v angličtině řídí třemi „R“ - reduce, reuse and recycle a ještě jedním velkým „R“ – refuse. V češtině bohužel tyto výrazy nepřeložíme tak, aby začínaly na písmeno R, a tak to zkrátka budou zásady dvou „R“ – redukce, recyklace a dvou „O“ – opětovné použití a odpady.

Jak snížit spotřebu, ulevit planetě od zbytečných zplodin nebo jak šetřit se dozvíte z následujících tipů.

Nepořizujte věci bez rozmyslu

Redukce spočívá ve snížení množství přijímaného materiálu. Zkuste si příště odpustit pořízení nějaké věci jen proto, že je zadarmo, levná nebo samozvaně nepostradatelná.

Vyvarujte se věcí na jedno použití

Jádro opakovaného použití spočívá ve využívání materiálů, které se právě dají použít několikrát za sebou. Docílíte toho investicí do lahve, kterou budete používat místo jednorázových PETek. Ovoce a zeleninu, která má obal od přírody zbytečně nebalte do jednorázových plastových sáčků, kupte si starou dobrou síťovku, ve které budete nákupy nosit domů. Zamezením používání jednorázových plastů uděláte radost hlavně živočichům, kteří žijí pod mořskou hladinou.

zelva.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Naučte se, jak správně zacházet s odpady

Odpady by měly podle odpadového hospodářství podléhat hierarchii, podle které by se mělo nejprve předcházet vzniku odpadu, a pokud to není možné tak v následujícím pořadí připravit odpad k opětovnému použití, recyklovat, využít jinak a teprve později odstranit. Může to znít složitě, ale vezměte si třeba například takový kompost. Kompostováním zbytků jídla a odpadu ze zahrad předejdete jejich hromadění na skládce a zároveň obohatíte svou půdu. Zkuste se zamyslet i nad tím, zda by nějaká věc, kterou už máte přichystanou na vyhození, neposlouží jinému účelu nebo nešla ještě opravit. O možnostech renovace starého nábytku jsme psali ZDE. A pokud si už nějaká vaše věc odsloužila svoje, projevte jí úctu za dobře odvedenou práci tím, že ji uložíte do správného kontejneru nebo odnesete do sběrného dvora.

Nakupujte z druhé ruky

Nedávno jsme psali také o secondhandech a jejich výhodách. Kromě toho, že vám ušetří nějakou tu korunu, jsou velkým pomocníkem právě při omezování spotřeby. Pokud jste náš článek ještě nečetli, najdete ho ZDE.

Nakupujte lokálně

Nejen, že podpoříte lokální ekonomiku, ale také ušetříte životní prostředí. Výrobek nebude muset urazit tisíce kilometrů, než se dostane k vám domů. Zkuste si příště místo do supermarketu zajít na farmářský trh.

Pěstujte si svoje

To je samozřejmě nejlepší varianta. Bohužel s tím, jak se lidé přesunuli do větších měst, není zahrádka vždy k dispozici. Pokud vám ale maminka nebo babička, žijící na vesnici, nabídne vajíčka nebo rajčata, přijměte je vždy s otevřenou náručí.

zahradka.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Choďte co nejvíce pěšky nebo vytáhněte kolo

Kam to jde, tam si dojděte pěšky. Není asi nutné říkat, že pravidelnými procházkami uděláte službu hlavně sobě. Schválně zapřemýšlejte, kolik toho denně ujdete, nebo kdy jste naposledy vytáhli kolo. K dispozici také máme hromadnou dopravu, jestliže se ale bez auta neobejdete, vyzkoušejte alespoň spolujízdu. Má váš kolega do práce stejnou cestu? Naberte ho po cestě a příště zase vezme on vás.

Šetřete vodou

Znáte to: „Šetřete vodou, sprchujte se ve dvou.“ Něco na tom bude. Dál taky vypínejte vodu při čištění zubů, pořádně utahujte kohoutky, myčku zapínejte po jejím naplnění do plna a dešťovou vodu si nenechejte protéct mezi prsty. Sbírejte ji a použijte k zalévání.

A zhasínat bude kdo?
Kromě vody šetřete také energiemi. Používejte úsporné žárovky, v prázdné místnosti zhasínejte, televizi a jiné spotřebiče vypínejte, pokud je nepoužíváte.

Pokud vás téma života na naší zemi zajímá a chtěli byste se dozvědět jak na tom naše planeta ve skutečnosti je, pusťte si celovečerní dokumentární film Davida Attenborough s názvem David Attenborough: Život na naší planetě. 


Zdroj informací: greenmountainenergy.com, vodnistrazci.cz, autorka článku, wikipedia.com, mzp.cz, csfd.cz, Netflix 

Čtěte také: