V loňském roce podstoupilo 25 414 českých žen interrupci. Velká část z nich by se jí pravděpodobně mohla vyhnout, kdyby měla k dispozici tzv. pohotovostní antikoncepci. V současné době stačí k zabránění otěhotnění užít do tří dnů jednu jedinou pilulku moderního hormonálního přípravku Escapelle. Předepsat jej může každý lékař, a to i preventivně.


„Escapelle působí v závislosti na fázi menstruačního cyklu,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Jiří Dvořák a dodává: „Zabraňuje ovulaci, splynutí vajíčka a spermie nebo zahnízdění již oplodněného vajíčka v děloze. Působí tedy dříve, než vůbec dojde k těhotenství. V žádném případě nejde o tabletku, která by vyvolala potrat. Pokud by v době jejího užití byla žena již těhotná, neublíží ani jí, ani plodu.“


Escapelle je pohotovostním kontracepčním přípravkem, jedno balení obsahuje vždy jednu kulatou bílou tabletku. Užívá se do tří dnů po nechráněném pohlavním styku, či jestliže použitá antikoncepce selhala. Lze jím zachránit situaci i v případě, když si žena zapomněla vzít svou běžnou hormonální antikoncepci. Není určen k pravidelnému každodennímu užívání.

Protože však obsahuje pouze hormon levonorgestrel (syntetický progesteron, hormon žlutého tělíska), mohou ho v případě potřeby využít bez jakéhokoli rizika i kojící ženy. Kombinovaná antikoncepce, ve které je obsažen rovněž hormon estrogen, jim z důvodu možného vlivu na laktaci není doporučována. Spolehlivost Escapelle je podle tzv. pearl indexu při užití do 12 hodin srovnatelná s běžnou orální hormonální antikoncepcí. Poté účinnost mírně klesá.

Jak pohotovostní antikoncepce působí:


Pokud je Escapelle užit do 72 hodin po nechráněném styku, znemožní početí přibližně z 84 procent.


Zabrání:

           uvolnění vajíčka z ovarií

           spermiím oplodnit vajíčko, které je již uvolněno

           oplodněnému vajíčku uhnízdění v děložní výstelce


V každém případě Escapelle překazí těhotenství dříve, než vůbec vznikne. Pokud je žena již těhotná, je neúčinný a neublíží ženě ani plodu. V žádném případě tedy nevyvolává potrat.

 

Ověřením účinnosti přípravku je menstruace. Pokud se opozdí o více než 5 dní, je neobvykle slabá či silná, měla by žena navštívit gynekologa a přesvědčit se, že nejde například o mimoděložní těhotenství. Stejně tak je třeba neprodleně navštívit lékaře při nezvyklých bolestech břicha po užití pohotovostní antikoncepce, a to zejména tehdy, když žena již měla mimoděložní těhotenství, prodělala operaci na vejcovodu nebo zánětlivé onemocnění v oblasti pánve.

 

Escapelle se užívá pouze v nouzi. Nenahrazuje pravidelnou kontracepci a jeho použití je z důvodu možného narušení menstruačního cyklu doporučováno maximálně dvakrát měsíčně. Nežádoucí účinky se objeví zřídka.

Escapelle je součástí široké nabídky orální antikoncepce farmaceutické společnosti Richter Gedeon.
Reklama