kid.jpg
Foto: Shutterstock

Dilema, do něhož se můžete snadno dostat i vy. Taková situace totiž bohužel není výjimečná. Policisté ji řeší rok co rok. I přes všechna varování se stále ještě najdou rodiče, kterým nedojde, jak moc malého spolucestujícího ohrožují. Na zdraví i životě. Stejně tak v ohrožení jsou v rozpálených interiérech vozů zvířata, nejčastěji psi. Jak se správně zachovat, abyste svého dobrého skutku později nemusela litovat?

Ze záchrany může být i trestný čin

Podle policistů i právníků si musíte dobře rozmyslet, zda se do vozu dostanete násilím. Může se stát, že po vás bude majitel chtít způsobenou škodu zaplatit. Kromě toho vás může policie stíhat i pro trestný čin poškozování cizí věci. To když se škoda vyšplhá nad 10 tisíc korun. Jinak by tomu bylo jen v případě, že by třeba k rozbití okénka došlo po naplnění podmínek takzvané krajní nouze, jak o ní hovoří občanský zákoník v § 2906.

„Kdo odvrací od sebe nebo od jiného přímo hrozící nebezpečí újmy, není povinen k náhradě újmy tím způsobené, nebylo-li za daných okolností možné odvrátit nebezpečí jinak nebo nezpůsobí-li následek zjevně stejně závažný nebo ještě závažnější než újma, která hrozila, ledaže by majetek i bez jednání v nouzi podlehl zkáze.“

Jenže takovou situaci je těžké vyhodnotit. Proto uděláte nejlépe, když v případě nouze nejprve zavoláte státní či městskou policii a poradíte se s nimi. Pravděpodobně pošlou hlídku, která zhodnotí riziko na místě.

Pokud není nezbytně nutné okamžitě se do zamčeného automobilu dostat, měla byste se nejprve pokusit kontaktovat jeho majitele. Například v obchodním centru ho můžete nechat personálem vyvolat pomocí registrační značky, barvy a značky jeho vozu. Stejně postupuje i přivolaná policie, pokud dítěti či zvířeti nehrozí v autě bezprostřední nebezpečí. Často ale musí jednat rychle a rázně.

Z auta se stává smrtící past

Děti totiž nemají vyvinutou schopnost termoregulace a během několika minut jim hrozí celkový tělesný kolaps. „Podmínky v zavřeném vozidle mohou být bez nadsázky smrtící. Už během několika minut může teplota vyšplhat o desítky stupňů. Na přímém slunci je nárůst ještě mnohem strmější,“ upozorňují brněnští městští policisté, kteří se v horkých dnech zaměřují například na parkoviště u obchodních center.

Právě tam rodiče často nechávají děti v zavřeném autě v domnění, že si zajdou rychle nakoupit a nic hrozného se neděje. „Naše zkušenosti však potvrzují pravý opak. Každá minuta v zavřeném autě je kritická a lidé mají často silně zkreslenou představu o tom, kolik času v prodejně strávili,“ upozorňuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Podobně jako děti jsou v nebezpečí i psi. „Potí se pouze tlapkami a ochlazují se jazykem. Zavřené auto je pro ně smrtící pastí. Přehřátí přichází bleskově a zvíře může uhynout po zdánlivě zanedbatelném čase stráveném ve vozidle,“ zdůrazňuje Zdeněk Reichenauer, strážník z jednotky psovodů Městské policie Brno.

Zdroj informací: Městská policie Brno, Občanský zákoník, Luboš Oprchal, Zdeněk Reichenauer

Čtěte také: