Foto: Shutterstock
Dilema, do něhož se můžete snadno dostat i vy. Taková situace totiž bohužel není výjimečná. Policisté ji řeší rok co rok. I přes všechna varování se stále ještě najdou rodiče, kterým nedojde, jak moc malého spolucestujícího ohrožují. Na zdraví i životě. Stejně tak v ohrožení jsou v rozpálených interiérech vozů zvířata, nejčastěji psi. Jak se správně zachovat, abyste svého dobrého skutku později nemusela litovat?
Ze záchrany může být i trestný čin
Podle policistů i právníků si musíte dobře rozmyslet, zda se do vozu dostanete násilím. Může se stát, že po vás bude majitel chtít způsobenou škodu zaplatit. Kromě toho vás může policie stíhat i pro trestný čin poškozování cizí věci. To když se škoda vyšplhá nad 10 tisíc korun. Jinak by tomu bylo jen v případě, že by třeba k rozbití okénka došlo po naplnění podmínek takzvané krajní nouze, jak o ní hovoří občanský zákoník v § 2906.
„Kdo odvrací od sebe nebo od jiného přímo hrozící nebezpečí újmy, není povinen k náhradě újmy tím způsobené, nebylo-li za daných okolností možné odvrátit nebezpečí jinak nebo nezpůsobí-li následek zjevně stejně závažný nebo ještě závažnější než újma, která hrozila, ledaže by majetek i bez jednání v nouzi podlehl zkáze.“ |
Jenže takovou situaci je těžké vyhodnotit. Proto uděláte nejlépe, když v případě nouze nejprve zavoláte státní či městskou policii a poradíte se s nimi. Pravděpodobně pošlou hlídku, která zhodnotí riziko na místě.
Pokud není nezbytně nutné okamžitě se do zamčeného automobilu dostat, měla byste se nejprve pokusit kontaktovat jeho majitele. Například v obchodním centru ho můžete nechat personálem vyvolat pomocí registrační značky, barvy a značky jeho vozu. Stejně postupuje i přivolaná policie, pokud dítěti či zvířeti nehrozí v autě bezprostřední nebezpečí. Často ale musí jednat rychle a rázně.
Z auta se stává smrtící past
Děti totiž nemají vyvinutou schopnost termoregulace a během několika minut jim hrozí celkový tělesný kolaps. „Podmínky v zavřeném vozidle mohou být bez nadsázky smrtící. Už během několika minut může teplota vyšplhat o desítky stupňů. Na přímém slunci je nárůst ještě mnohem strmější,“ upozorňují brněnští městští policisté, kteří se v horkých dnech zaměřují například na parkoviště u obchodních center.
Právě tam rodiče často nechávají děti v zavřeném autě v domnění, že si zajdou rychle nakoupit a nic hrozného se neděje. „Naše zkušenosti však potvrzují pravý opak. Každá minuta v zavřeném autě je kritická a lidé mají často silně zkreslenou představu o tom, kolik času v prodejně strávili,“ upozorňuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.
Podobně jako děti jsou v nebezpečí i psi. „Potí se pouze tlapkami a ochlazují se jazykem. Zavřené auto je pro ně smrtící pastí. Přehřátí přichází bleskově a zvíře může uhynout po zdánlivě zanedbatelném čase stráveném ve vozidle,“ zdůrazňuje Zdeněk Reichenauer, strážník z jednotky psovodů Městské policie Brno.
Zdroj informací: Městská policie Brno, Občanský zákoník, Luboš Oprchal, Zdeněk Reichenauer
Čtěte také:
- Je nutné vždy volat policii? Poradíme, jak se zachovat při autonehodě v zahraničí
- Manuál pro řidiče: Srážka se zvěří vás může stát statisíce korun i střet se zákonem
Nový komentář
Komentáře
Není náhodou zanedbání péče taky trestný čin? Jaká náhrada škody? Tam v prvé řadě ani nesmí být to dítě samo a už vůbec ne v těch vedrech. Pojem jako "rychlý nákup" je v tomhle ohledu naprosto irelevantní
Volala bych okamžitě policii a dotyčnému majiteli / řidiči vozidla bych poté taky pěkně řekla co si o něm myslím. I když je mi jasné, že by mě měl u zadnice, ale stejně.
Našťastie som toto nikdy riešiť nemusela, ale ak áno... budem dúfať, že majiteľ by bol súdny a dieťa/zviera, ktoré v aute z vlastnej blbosti zavrel, by mu bolo prednejšie než rozbité okienko... už ma máte vidieť ako naháňam OCčko po majiteľovi... kým tam človek príde, nahlási to, nájde sa majiteľ, to dieťa či zviera nemusí ani žiť. Samozrejme by som volala políciu, ale načo by som mala asi čakať? Kým mi umrú pred očami?