Představte si, že si tak hezky v poklidu žijete svůj normální život. Chodíte do práce, prožíváte lásku, zklamání, hádáte se se svou matkou nebo třeba se svým adolescentním potomkem, řešíte nedostatek peněz… a starosti, které vyplňují váš život vám připadají malé, velké, normální či třeba nesnesitlené. Prostě taková normálka.

A teď si představte, že se stane něco, co vás během několika málo minut donutí střelhbitě přehodnotit váš dosavadní žebříček hodnot, a vaši mysl zcela ovládne děs, strach a bezmoc.

A přesně o tom je nový film Stevena Spielberga Válka světů. Byl natočen  podle scénáře Davida Koeppa, jenž adaptoval stejnojmenný slavný román H. G. Wellse a děj zasadil do současnosti.

Přístavní dělník Tom Cruise právě vyfasoval na dva dny své dvě děti z prvního manželství. Pubertálního výrostka, který je typickým představitelem svých vrstevníků a navíc ještě ukázkovým modelem benevolentní americké výchovy, a malou dcerku. Ta má sice do puberty ještě nějaký ten rok čas, ale ani u ní se její biologický otec netěší zrovna přirozené autoritě. A tak si tato trojice hezky v poklidu řeší své neshody a působí dojmem, že všichni tři jsou pohromadě jen proto, že jim nic jiného nezbývá, a vzájemně si tuto situaci zrovna neulehčují.

A najednou se stane něco, co jim v jednom jediném okamžiku převrátí život vzhůru nohama. A nejen jim.

Bez jakéhokoli varování a přípravy se na scéně náhle zjevují mimozemšťané! A hned na první pohled je poznat, že se s námi, pozemšťany, kamarádit zrovna nechtějí.

Začíná to nevinně… podivný úkaz na obloze a ještě podivnější směr větru je velmi rychle vygradován ohromnými blesky….

Když tato kanonáda utichne, ocitnou se vystrašení lidé v absolutně bezbranném postavení. Nefunguje elektřina, telefony, nejezdí auta… Šokovaně vycházejí na ulici a snaží se nějak dešifrovat, co se vlastně stalo. Bohužel, jejich znalosti fyziky nemohou v žádném případě odhalit pravý původ toho, co se před pár minutami odehrálo.

Pravda na sebe ale nenechá dlouho čekat a během několika málo minut jsou lidé postaveni před hotovou věc. Obrovské monstrum z jiného světa se jim předvede v celé své hrůzostrašnosti, bezohlednosti a nemilosrdnosti. A zjeví se z místa, odkud by to nikdo z nás nečekal….

Válka světů právě vypukla! Mnohem vyspělejší a inteligentnější civilizace se totiž zrovna rozhodla zničit lidstvo. A činí tak skutečně důkladně. Utéct, schovat se… pro většinu lidí je něco takového nemožné… prostě není kam!

Téměř dvouhodinová podívaná mě osobně naprosto přimrazila do křesla. Jakkoli nejsem fanoušek sci-fi žánru, musím říct, že Válka světů mě prostě dostala.

A to nejen díky skvělým a úchvatným trikům, které mě velmi sugestivně vtáhly do děje, ale i díky hereckým výkonům malé Dakoty Fanning a především Toma Cruise.

Z přístavního dělníka a tak trochu neschopného otce se najednou nestane neohrožený bojovník, který s kamenným výrazem zachraňuje lidstvo. Kdepak, toto otřepané klišé zde nenajdete.

On je totiž stejně vyděšený, zmatený a šokovaný jako všichni ostatní. Má strach… A jediné, co chce dokázat, je zachránit své děti. Snaží se překonat vlastní děs, kterého je plný, utišit dcerku a usměrnit svého adolescentního syna. To vše uprostřed hrůzy, umírání, křiku… Na chvíli se jim podaří z epicentra války uniknout… ale brzy jsou dostiženi postupující demolicí celé planety.

“Tohle není válka, to je jako když člověk zašlápne červa,” říká jedna postava Války světů. A tato slova jsou opravdu výstižná.

Utéct není kam, schovat se není kam… jsou všude, jsou nemilosrdní a krutí... a jsou tu proto, aby nás definitivně zničili, rozdrtili svými obrovitými chapadly, spálili vše, co jim stojí v cestě….

Jak jsem již napsala, seděla jsem celé dvě hodiny v kině skoro bez hnutí. Jakkoli mi někdy přijdou sci-fi filmy trošku srandovní, při Válce světů jsem se nesmála. Naopak – zírala jsem na plátno a říkala si – panebože, hlavně, ať se nikdy nic takového nestane.

Válka světů bude uvedena do kin v celosvětové premiéře 29. 6. a já vám tento film vřele doporučuji. Věřím, že i vás děj doslova vcucne do sebe.

 

Reklama