Hezký den přeji všem.

Když si vzpomenu na záchodové historky, okamžitě se mi jich několik vybaví.

Školní: V 60tém roce jsem byla žákyní páté třídy a měly jsme hroznou češtinářku. Byla to dáma kolem 40ti let, ale hrozně vzteklá. Když měla přijít hodina českého jazyka, celá třída byla v pohotovosti, jak ji provokovat. A ona se nechala lehce vytočit, potom třískala pěstí do tabule, křičela a byla celá rudá. Známky dávala podle sympatií k žákům.

Psali jsme diktát a já dostala 4, a to neoprávněně, v porovnání s jejími oblíbenci. Po hodině byla přestávka. Já odešla s kamarádkou, její oblíbenkyní na záchod, a tam jsme se o tom bavily .Vyjádřila jsem se, že je to kráva a pí.. nespravedlivá. Bohužel jsem netušila, že i ona koná svoji potřebu a že mě slyší. Okamžitě jsem byla volaná do ředitelny, průšvih, poznámka a nakonec 2 z chování za to, že se hrubě a neslušně vyjadřuji o svých učitelích.

Další rok už na naší škole neučila a byl klídek.

Rusko: V roce 1980, to tuším byla olympiáda, jsem se dostala, na pozvání, do Ruska. Jeli jsme autem s mým tatínkem a mým manželem. Vše bylo OK, Rusové vstřícní, pohostinní, viděli jsme spoustu památek a památníků. Největší dojem tehdy na mě udělal Kyjev, kde jsme se procházeli nějakým parkem a dostali se k soše „Matka země“, která byla velice vysoká, pulsovalo tam srdce, byl tam i věčný oheň, vše čisté a upravené. Byla jsem v té době tím unesena.

Ale samozřejmě, přišla na mě potřeba. Hledala jsem a našla! Čtvercová budova… žádné dveře, pouze boxy ženy-muži. Tak tedy, ženy – místnost 5x5, betonová podlaha, díry do betonu a turecké šlapky. Zhruba 2 metry od sebe, do písmene L, žádná plenta, prostě nic. Tam ženy čuraly, kadily, menstruovaly… zápach příšerný. Prostě jsem nemohla, a tak jsem odešla. Pevně věřím, že po 27mi letech se to změnilo, ale tehdy to byl pro mě šok.

Austrálie: Když jsem prvně zavítala do Austrálie – stát Viktoria, tak se mi protáčely panenky. Bylo to v roce 1997 a moji přátelé mě brali na výlety. Když jsme se poprvé zastavili na odpočívadle v area-parku a šla jsem na záchod, nevěřila jsem svým očím. Umyvadla a záchody – vše v nerezu, toaletní papír, žádná špína a nikde žádná natažená ruka – zaplať!!! I na vlakových nádražích byly toalety nerezové, svítící čistotou a zdarma. Prostě ať jdete, kam jdete – všude nerez a naprostá čistota, doplněné toaletní papíry, žádné placení. Kéž bychom se i my někdy k tomuto dopracovali.

Zdravím všechny – Pastel.ka.


Děkujeme za pěkné příběhy.

Ano, záchody jsou často vizitkou společnosti. Ale kam se Rusko hrabe třeba na Indii - tam jsou také díry v zemi, ale toaletní papír se nevede - Indové ho považují za nehygienický a omývají se vodou - levou rukou, pravou se jí. Kdyby měli mýdlo, asi by to i vcelku hygienické bylo... Ale mýdlo tam člověk nepotká.

Jaké jsou vaše zkušenosti s WC? V Čechách i v cizině? A co WC ve vlaku? Napište nám!

redakce@zena-in.cz

 

Reklama