Muž na WCJsem příznivcem prostorných toalet. Je to z ryze praktického hlediska, naše záchodová knihovnička by se zkrátka do žádné pidi-buňky nevešla. Kdysi jsem slyšel, že na záchodě čtou jenom muži, zkušenost mi ale odhalila, že tomu tak není. I moje maminka i moje žena jsou velké záchodové čtenářky. Je ale pravda, že jsme si je k tomu museli doma trochu vychovat...

Podařilo se. A tak si na naší toaletě můžete přečíst například aktuální čísla časopisů Epocha, Enigma nebo 21. století, z knížek potom celou řádku Anekdot (takových těch útlých vysokých knížeček, co vycházely už za komunismu), sebrané básně J. R. R. Tolkiena, román Nostromo, Pět rumunských novel, povídky Jana Dobiáše a spoustu dalšího čtiva. Řekl bych, že si u nás na WC vybere skutečně každý (tím nikoho nezvu).

Nejvtipnější situace se mi stala zrovna nedávno, kdy jsem telefonoval s kamarádem, který se sháněl po nějakém titulu. Věděl jsem, že knihu máme, prohledal jsem tedy knihovnu, ale nic... vrátil jsem se ke sluchátku: „Tome, počkej, v knihovně to není, ještě se kouknu na záchod..." Na druhém konci drátu se ozval hurónský smích.

Jak je na tom zbytek redakce?

Dítě na WCZajímavé bylo už jen o tomto tématu diskutovat na naší pravidelné ranní poradě. Například šéfredaktor Pavel žádnou speciální knihovničku na WC nemá, přesto tam čte pravidelně a rád - noviny. I Radek je velký záchodový čtenář. V práci svou vášeň řeší novinami a doma má na toaletě těžší knihy. „Naposledy to byly třeba dějiny KGB a dějiny Mosadu," vypočítává, „strávím tam vždycky půl i tři čtvrtě hodiny. To už pak syn Berťas klepe na dveře: ‚Tatínku, já už potřebuju' a sedne si tam na půl hodiny s Mateřídouškou."

Žena na WCKlára Křížová zase naopak na oné místnůstce nečte nic a nezdržuje se tam déle, než je nutné, stejně tak ani redaktorka Eva, která dokonce nevypozorovala ani to, zda u nich v domácnosti někdo na toaletě čte: „Já tam na ně nekoukám." Módní redaktorka Dana má ještě radikálnější názor: „Čtení na záchodě úplně nesnáším, dělal to můj manžel... jak můžou chlapi sedět v tom smradu, tlačit a číst? To teda nechápu?" Grafička Katka jen tiše přikyvuje hlavou.

Kluci vs. holky

Zvláštní, vypadá to, že čtení na WC je takřka výhradně záležitostí mužů, pokud to muži ženy nenaučili. Vždyť se redakce rozdělila přesně na dva tábory záchodové čtenáře muže a záchodové nečtenářky ženy. Jediný, kdo vybočuje z řady, je náš počítačový mág Lukáš Čejka, na toaletě také nečte, ovšem jeho důvod je zcela prozaický: „Já na čtení nemám čas."

Jak je to u vás doma? Máte záchodovou knihovničku? Jaké v ní máte tituly - co nejraději na WC čtete? Nebo vám pije krev, když někdo trůní s knihou na toaletě? Myslíte si, že čtení na WC je závislé na pohlaví?

Reklama