Akce oficiálně začínala ve čtvrtek 8. 2. v 17:00 a konala se v prvním patře Klementina. Na jeho chodbách byly vyskládány stoly s pohoštěním, které bylo vskutku hodno básníků a hostitele Ludvíka Hesse. Stoly se téměř prohýbaly pod tlačenkou s cibulí, matjesy, utopenci, taliány, klobáskami a šunkou od kosti.

Na stolech tedy byly k nalezení propriety českého básnictví, které se nezměnily snad od 19. století. Bylo to symbolické a v kontrastu s prostředím Národní knihovny vskutku pikantní (leč dám nohu do ohně, že v Prásku na Nově se o tom nedozvíme). Však on také generální ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek prohlásil hned na úvodu: „Však také kdyby nebylo jeho (Hesse), nebyli byste tady ani vy!“, což považuji za větu celého křtu.

Kdo tam všechno byl? Těžko vyjmenovávat je všechny. Podvečer moderoval Jan Rosák (jestlipak jste věděli, že četl pro Divoké víno od samého počátku jeho trvání) a byl vtipný, Ludvík Hess mu zdatně sekundoval. Hráli Paleček s Janíkem (osvědčené hitovky, když to vlastně bylo celé retro), a pak už tam byly jen asi dvě stovky lidí s Divokým vínem spjatých.

Jiří Žáček nemohl chybět, mihnul se Miloň Čepelka, Vladimír Merta, Pavel Hudec Ahasver a mnoho a mnoho dalších, přece jen je v knize přes 200 autorů.

vinoČetla se i poezie (třeba těch, kteří už číst nemohou) a celé to mělo lehký nádech sentimentu, který je ale při této příležitosti zcela pochopitelný a naprosto akceptovatelný. Na obálce antologie můžete spatřit také živý obraz (složený z básníků a jiných umělců). Křest antologie se ukázal jako vhodná příležitost k rekonstrukci onoho díla ze 60. let. Bohužel generální ředitel Národní knihovny nepovolil Ludvíku Hessovi jeho původní záměr - upálit na nádvoří Klementina alespoň jednoho básníka. I tak byl ale křest zajímavou kulturní událostí a tím, čemu se říká velká sláva, protože v naprosto vydýchaném sále se sešlo přes 40 let velké části české poezie, před kterou nezbývá než smeknout a se zadrženým dechem stát v povzdálí. A kniha rozhodně stojí za pozornost.

Almanach Divokého vína 1964-2007 vydává Slovart s Národní knihovnou.  

Reklama