Návrat do školních lavic znamená pro děti začátek povinností, pro jejich rodiče zase vyšší finanční výdaje. Více než tři čtvrtiny českých rodičů (78 %) přiznávají, že nástup dítěte do školy zatíží rodinný rozpočet. Začátek školy vyjde rodiče dětí na základní škole v průměru na 5 200 korun, u středoškoláka je to téměř 8 000 korun. Na Slovensku je to ještě víc. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro úvěrovou společnost PROFI CREDIT.

Nákup nových školních pomůcek, placení obědů, družiny a nejrůznější kroužků znamenají pro rodiny poměrně velkou finanční zátěž. Je to nejnáročnější období hned po Vánocích. Zahájení školního roku vyjde rodiče dětí na základní škole v průměru na 5 200 korun, u středoškoláka je to téměř 8 000 korun. Roční výdaje za školu jsou pak samozřejmě ještě vyšší. „I s obědy a nejrůznějšími školními akcemi přijde rodiče mladších dětí celý školní rok v průměru na 12 700 korun, u středoškoláků dokonce na 20 650 korun,“ komentuje výsledky průzkumu marketingová ředitelka PROFI CREDIT Dana Hakavcová. Na Slovensku sáhnou rodiče do kapsy ještě hlouběji. V září yytáhnou z peněženek v případě základní školy kolem 300 Eur u středoškoláků zhruba o třetinu víc. 

škola

 35 % rodin si kvůli škole půjčilo peníze

Každá třetí česká rodina si v souvislosti se školní docházkou vzala v minulosti půjčku ať už od příbuzných nebo finanční instituce. Dalších 5 % o úvěru uvažuje. Na Slovensku si půjčku na školu vzalo nebo o ní uvažuje dokonce 46 % rodičů. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo na 1500 respondentů. „Pravdou je, že v posledních letech je září jedním z nejsilnějších měsíců, co se zájmu o úvěry týče. Rodiče podle průzkumu utratí nejvíc peněz za učebnice, knihy a sešity, následuje obuv a oblečení, “ potvrzuje Dana Hakavcová.

Na „základce“ vládnou tablety, na střední počítače

Mobilní telefon má více než polovina prvňáků (54 %), podobně jsou na tom na Slovensku (53 %). V průběhu základní školy dostanou mobil tři čtvrtiny dětí, tablet má 62 % školáků. Jen každý desátý český školák nemá žádnou z těchto technických vymožeností. Na Slovensku se bez mobilu, tabletu a počítače musí obejít každé osmé dítě na základní škole.

Na střední škole má mobil už prakticky každý, stejně jako notebook nebo osobní počítač připojený k internetu.

Reklama