Jestliže kmeny a větve vašich mladých ovocných stromů nechrání bílá „peřinka“ z podzimu, rozhodně teď s jejím nanesením neotálejte. Předjaří a jaro je pro ně velmi náročnou částí roku. Zatímco noci ještě bývají mrazivé, přes den vyžene sluníčko teploty vysoko nad nulu. Rozdíl může v záři jeho ostrých paprsků činit i více než 25 stupňů Celsia. A právě to je rána pro kmeny.

Mráz potrhá kůru i borku

Zatímco ve dne slunce aktivuje mízu, noční mráz ji promění v ledové krystalky, které potrhají kůru i borku. Problémem je ale také velký rozdíl teplot na opačných stranách kmene přes den. Zatímco z jižní strany do něj slunce pálí, z té severní zůstává prochladlý a ojíněný. Pak je zaděláno na mrazové trhliny a desky. Pletivo stromu v místě poškození dál neroste, prosychá a začíná se olupovat.

tre.jpg
Foto: Shutterstock

To samo o sobě strom většinou nezahubí. Začne se bránit tím, že na místě vytvoří zával hojivého pletiva. Jenže to nějakou chvíli trvá. Hrozí, že se mezitím v rýze zabydlí hmyz, choroby, plísně nebo hniloba, což může mít i fatální následky. Je tedy na místě podat pomocnou ruku. Jak na to?

  • Odstraňte opatrně poškozené povrchové části dřeva až na živé dřevo, které pak ošetřete vrstvou sadařského vosku. Ten zabrání proniknutí čehokoli nežádoucího do kmene.

Prevence vyjde levněji

Než složitě a za větší peníze léčit poškozený kmen, je snazší ho před poškozením teplotními výkyvy ochránit. Čímkoli, co nevystaví jeho tmavou kůru na odiv slunečním paprskům. Jde o to, aby se neohřála víc, než je nutné.

tres.jpg
Foto: Shutterstock

Na výběr máte z celé řady možností. Od speciálních chráničů kmene, přes jutovou tkaninu nebo krabicový papír (pozor, kmen musí větrat), až po staletími prověřený nátěr na bílo. To byste sice měla mít hotové už na podzim, ale na dobrou věc není nikdy pozdě. Ani teď, v předjaří, kdy jsou výkyvy teplot nejvyšší. Pokud jste byla pilná už před zimou, je na čase nátěr zkontrolovat, zda ho nesmyl déšť. A případně obnovit. Čím?

Můžete si koupit již hotový speciální bílý nátěr (je trvanlivější, vydrží až 4 měsíce), nebo si vyrobit vlastní vápenné mléko. Hašené vápno rozmícháte s vodou na kaši konzistencí připomínající smetanu a do té přidáte trochu zeminy nebo truhlářského klihu, aby se nátěr lépe uchytil. Vyplatí se také předem očistit kmen.

Zdroj informací: Zahrádkářská poradna, Zahradníkův rok

Čtěte také: