Můj pes i kočka stále domů nosí klíšťata. I když je denně prohlížím, stejně občas najdu nacucané klíště odpadlé na koberec a skoro zvracím.

Klíšťata napadají psy mnohem častěji a více než lidi. Je to tím, že mají teplé kožíšky, za které se klíště zachytí a kde si najde útulnější místo než na holém lidském povrchu.

Aby si váš mazlíček přinesl v kožichu klíště, zdaleka s ním nemusíte celé dny courat po lese. I když se říká, že klíšťata číhají na stromech a odtud padají na svou oběť, není tomu tak. Nejvíc se jich schovává v travním porostu!

Nákaza

Možná si myslíte, že infekce způsobené klíštětem hrozí jenom nám. Pravda je to pouze v případu klíšťové encefalitidy - proti té jsou psi imunní. Psům a kočkám však hrozí lymská borelióza či ehrlichióza, která se k nám pozvolna dostává z jihu Evropy. Všechny druhy klíšťat v Evropě mají tři vývojová stádia (larva, nymfa a dospělec)  - každé saje krev u různých živočichů. Tím se samozřejmě riziko nákazy psa nebo člověka prudce zvyšuje.

Přenos nemoci

Klíšťata nákazu přenášejí svým střevním obsahem nebo slinami v místě vpichu. Jejich sliny navíc obsahují látky potlačující imunitní odpověď organismu, takže ten se nebrání s takovou intenzitou, jak by bylo třeba.

Nejčastějšími nemocemi jsou:

Lymská boreliózakliste

Lymská borelióza je nejčastější  nemocí přenášenou klíšťaty jak na člověka, tak na psy. V Evropě je jí infikováno 10-20 % klíšťat! Borelie ovlivňují imunitní systém, v orgánech pak vznikají chronické záněty, které je poškozují. Příznaky této nemoci jsou nespecifické: celkové zhoršení zdravotního stavu, vysoké horečky, záněty kloubů - otoky, kulhání, odmítání pohybu, zvětšení mízních uzlin, zhoršení funkce ledvin, později neurologické potíže. K terapii se používají dlouhodobě antibiotika, ale zabírají pouze v začátcích nemoci, později je nemoc neléčitelná. Důležité je vyndat přisáté klíště z kůže co nejdříve, aby se do krve dostalo co nejméně  bakterií. U člověka je bezpečná mez asi 6 hodin od přisátí.

Ehrlichióza

Psí ehrlichióza napadá buňky imunitního systému. Příznaky tohoto onemocnění jsou také nespecifické: záchvaty horečky, zvětšení mízních uzlin a sleziny, dýchací potíže, krvácení, anémie a časté bakteriální infekce. Nemocní psi hubnou a trpí infekcemi kůže a dýchacího aparátu.

Babezióza

Tato nemoc pochází ze Středomoří a zatím ještě nepřekročila naše hranice. Hlášená ale už je z Polska, Slovenska a Německa. Příznaky: horečka, apatie, anémie, žloutenka a krev v moči. Akutní případy končí často smrtí. Terapie je náročná.

Klíštěcí paralýza

Vzniká, jestliže je zvíře napadeno velkým množstvím klíšťat. Samičky klíšťat produkují neurotoxin, který způsobuje ochrnutí pánevních končetin a šíří se k hlavě.  Smrt nasává následkem ochrnutí dýchacích svalů.

Prevence

Obojků, sprejů nebo prášků proti klíšťatům najdete na trhu nepřeberné množství. Potíž je v tom, že klíšťata se za pár generací dokáží jedům přizpůsobit, takže co účinkovalo předloni, letos nezabírá.

Nejvíce se ale osvědčily antiparazitární obojky s práškovou technologií a preparáty spot-on. Důležitou charakteristikou je jejich repelentní účinek, který klíšťata a blechy odpuzuje už na dálku.

Na procházce se psem jsem vyzpovídala pár zažraných pejskařů, kteří mi doporučili obojky značky Kiltix a Bolfo. Ty prý účinkují nejspolehlivěji. Také jsem zjistila, že jako novinka na trhu existuje spot-on - preparát s kombinací látek imidacloprid a permetrin, který jako jediný ve studiích prokázal dostatečnou schopnost zabránit přenosu lymské boreliózy.

Jaký přípravek proti klíšťatům a blechám se vašemu psovi osvědčil nejvíc?

Reklama