Hned na začátek bych Vám chtěla popřát krásný den, i když je dneska uplakaný - zmokla jsem už cestou do práce...

Když jsem po ránu nakoukla (jako tradičně) na stránky Žena-in, hned mě zaujalo dnešní téma týkající se poměru věku mezi partnery a rozhodla jsem se svým názorem také trošku přispět do dnešních diskuzí.

Z mých pozorování a zkušeností mám pocit, že nezáleží na tom, zda je muž starší či mladší, ale spíš záleží na jeho chování.

Já mám o třináct let staršího přítele. Když tenkrát přišel s tím, zda bych si s ním něco nezačala... brala jsem to ještě tak "volně". Říkala jsem si, že sbohem mu můžu dát vždycky. Postupem času ale začal být náš vztah vážnější a vážnější. Když to začalo zjišťovat moje okolí, všichni mi ho začali rozmlouvat (mimochodem někteří to mají v oblibě až do teď). V té době jsem o tom začala hodně přemýšlet a teprve si začala uvědomovat, o kolik je starší, a jak píšete, že když jsem se narodila, už skoro končil základku! Určitou dobu mi to hodně vrtalo hlavou.

Poté jsem si začala probírat jeho klady a zápory. Začala ho porovnávat s dřívějším přítelem. Uvědomila jsem si, že si mě opravdu víc váží a že mě miluje. Jeden čas ale začal být náš vztah poněkud jednotvárný. Já si vyrážela na taneční zábavy a diskotéky jen s kamarádkou. Tam měla samosebou spoustu kamarádů. No věděla jsem o těch, kteří by o vztah se mnou měli zájem, ale přišlo mi, že mi to všichni oznamují, až už mám svýho přítele! Říkala jsem si proč? Proč nepřišli dřív!

Jednoho dne jsem potkala na zábavce kluka, kterého jsem znala už dlouho. Už na základce jsem ho znala od vidění. Později jsme se spolu seznámili. Mně se líbil už kdysi, ale připadalo mi, že on o mě nikdy nejevil žádný zvláštní zájem a já nepatřila k těm, kteří by se zrovna vtírali a snažili se někoho stůj co stůj sbalit. Najednou jsme se spolu začali náramně bavit, zašli na drink a skončili venku s náručemi plnými polibků. Ten večer jsem nemohla ani usnout. Pořád jsem na něj musela myslet.

Říkala jsem si: je mladší, je hezčí... No poté jsme se příležitostně začali scházet. Já si už připadala jak idiot, nevěděla jsem, co mám dělat. Vztah můj a mého staršího přítele byl tenkrát čím dál horší, až jsem se už konečně rozhodla, že se s ním rozejdu.

Ten o tom ale nechtěl ani slyšet. Nosil mi dárečky, prosil a rozplakal se vždy, když jsem mu řekla, že už ho nechci. Pořád říkal a proč?

Opravdu jsem nevěděla, co mu na to říct, a přiznám se, že v té době jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Nevěděla jsem, co mám dělat. O tom všem věděla jen jedna jediná moje kamarádka. Jinak jsem o tom nechtěla nikomu říkat, aby se to hned nerozkecalo.

Nakonec to dopadlo tak, že přes to všechno jsem si uvědomila, jak mě přítel miluje. Řekla jsem mu všechno o mém "druhém" vztahu. Všechno jsme si vyříkali. On mi odpustil. A i já na sobě cítila, že se k němu zase chovám jinak a že se cítím dobře. Někdo by možná mohl říct, že jsem blbá, že jsem mu to řekla, ale věřte mi, že mi tím spadl velikánský balvan ze srdce. A navíc přítel už mě tak dobře znal, že na mně stejně poznal, že se mnou není něco v pořádku. Od té doby mezi sebou nemáme žádné tajnosti a je to tak mnohem lepší.

Teď už jsme spolu pátým rokem a je nám dobře. I teď si občas vyrazím někam bez něj. Bavím se s kamarády - jak s mými vrstvníky, tak i staršími i mladšími, a ať mi ho každý rozmlouvá jak chce, vím že ho miluju a že už ho nikdy neopustím.

Teď jsme spolu začali stavět domeček. Těším se, až se nastěhujem. To už mi ke štěstí snad nic scházet nebude.

Ale abych neodbočovala od tématu. Můj názor je, že je spousta vztahů starších žen a mladších mužů - také takových pár znám - přeji jim ať jim to všechno vychází. Ale já asi budu vždy upřednostňovat buď muže ve stejném věku jako je žena či o něco starší. I když opravdu záleží na jednotlivých jedincích. Myslím, že s mladším mužem bych měla strach, že mě jednou opustí a najde si mladší ženu. To je asi největší riziko takového vztahu.

Přeji hezký den

xjanax


Milá xjanax,
riziko, že nás současný partner opustí kvůli jiné ženě (lhostejno, zda mladší, chytřejší, krásnější) přece existuje vždycky.
Záruku vám nedá nikdo.
Jen by mě zajímalo, a promiňte mi tu smělost, jestli jste se svým nynějším partnerem nezůstala jenom z lítosti.

Reklama