Březen zatím neslibuje zrovna nejideálnější počasí, a tak nemusíte litovat dní strávených v posteli s knihou. Těm je totiž březen zasvěcen. Je měsícem čtenářů, kteří se tak mohou v jeho průběhu těšit na řadu akcí po celé České republice.

Cílem kampaně je propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se psaným slovem, četbou a čtenářstvím ke společné propagaci četby a knihoven. Knihovníci své akce soustředí zejména na první březnový týden, který nazvali Týden čtení. Zaměří se opět na čtení z děl spisovatelů, kteří mají významné výročí. Letos 100. výročí oslaví Jan Drda, 125. Karel Čapek a 110. výročí Jan Zahradníček. K akci Březen – měsíc čtenářů se každoročně svými aktivitami připojuje více než 400 veřejných knihoven.

Můžete v nich například soutěžit o celostátní ocenění Čtenář roku. Svaz knihovníků a informačních pracovníků bude v letošním roce hledat také nejlepšího čtenáře roku – TÁTU. Ti svým dětem totiž málo čtou. Více než polovině dotázaných dětí čte nejčastěji knížku jejich maminka (58 %) a na druhém místě byla jmenována babička (19 %). Na úplném chvostu tabulky se objevili právě tátové, kteří svým dětem čtou pouze v 16 % případů. Vyvrcholením letošního ročníku bude v českých knihovnách již patnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 27. března.

Březnem začíná i KNIHfest v pražském OC Letňany. Prvním hostem bude herec Jaroslav Dušek (4.3.). Ten vydal loni knihu Tvarytmy a o svých zážitcích spojených s pobytem ve tmě bude také, mimo jiného, vyprávět. Autor úspěšných gastronomických publikací Roman Vaněk bude hostem 6.3. V podobném duchu se bude pokračovat ještě jednou, Anife Hassan Vyskočil představí 11. 3. svou knižní gastronomickou prvotinu nazvanou To jsem já, Anife.

Objeví se zde i herec, moderátor a režisér Jakub Kohák (8.3.) se svými knihami Svět podle Koháka a Objevy, ale i Michal Viewegh (19.3.), Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř (20.3.) nebo Ivan Hlas a František Dostál (22.3.). Zahraniční hvězdou programu bude anglický spisovatel Simon Mawer (27.3.).

f

Reklama