Do soboty 29. ledna bude již popáté v ČR probíhat Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku. V rámci akce, jíž propůjčily svou tvář herečky Ivana Jirešová a Veronika Nová, proběhne řada vzdělávacích aktivit.

Pod záštitou Evropské asociace proti rakovině děložního čípku (ECCA) proběhne u nás i v dalších zemích EU řada vzdělávacích aktivit, jejichž cílem je informovat ženy a dívky o příčinách rakoviny děložního čípku a především o možnostech její prevence. Ty spočívají v kombinaci pravidelných gynekologických prohlídek a očkování.

Budou se rozdávat letáky a v Praze proběhne happening. V pondělí 25. ledna 2010 od 12 do 17 hodin na Václavském náměstí v Praze budete moci navštívit informační stan, kde se dozvíte vše o příčinách rakoviny děložního čípku a především možnostech prevence.

rakovinaV roli ambasadorek české části této akce se představí známé herečky Ivana Jirešová a Veronika Nová, které budou upozorňovat na důležitost prevence.

„Zdraví by mělo být pro každou dívku a ženu to nejdůležitější. I když někdy kvůli práci nestíhám, vím, že na prevenci si čas udělat musím,“ říká Veronika Nová. „S tímto onemocněním mám sama vlastní zkušenost. Tehdy mi bylo 17 let a o možnostech prevence jsem nevěděla. Jsem ráda, že nyní už je k dispozici více informací. U své dcery však určitě nebudu váhat a využiji všechny možnosti ochrany,“ doplňuje Ivana Jirešová.     

Dle odhadu je v České republice proti rakovině děložního čípku naočkováno zhruba 12 % žen a dívek. Odborníci se shodují, že s ochranou proti této nemoci je vhodné začít ještě před začátkem sexuálního života, kdy je účinnost očkování nejvyšší. V podmínkách České republiky tak doporučují očkování ideálně mezi 13. a 15. rokem.

Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu. Každoročně této zákeřné nemoci podlehne 250 tisíc žen na celém světě. V Evropě na rakovinu děložního čípku umírá jedna žena každých 18 minut. V České republice každý rok vyslechne tuto smutnou diagnózu více než 1000 žen a více než 400 pacientek této nemoci podlehne.

Symbolem boje proti rakovině děložního čípku je i letos brož ve tvaru Perly moudrosti. Všichni zájemci mohou svou podporu vyjádřit zároveň podepsáním celoevropské petice (www.cervicalcancerpetition.eu). Svůj podpis k petici do současného dne připojilo téměř 300 tisíc Čechů.

Zdroj: Tisková zpráva

Reklama