Řada českých obcí hledá způsob, jak zakázat nájemcům obecních bytů chování domácích zvířat.

Využívají k tomu změny domovních řádů, speciální vyhlášky nebo zákaz zvířat včleňují přímo do nájemních smluv.

Starostové argumentují tím, že chrání obyvatele domu před hlukem či případným útokem.

Majitelé domácích mazlíčků však zvažují žaloby.

Ve většině předchozích případů zatím uspěli a městská nařízení zrušil ústavní soud.

Pokud dostanou rodiny kvůli držení zvířete výpověď, mohou se ještě během následujících 60 dnů obrátit na soudy.

„Nájemce v takovém případě podá soudu žalobu o určení neplatnosti a soud pak zkoumá, zda byl naplněn výpovědní důvod skutečně takovým způsobem, aby to znamenalo, že nájemní smlouva je porušována hrubě,“ informovala advokátka Lenka Džmuráňová.

..............................

I takový postoj může zaujmout obecní radnice:

Nad opuštěným psem se smilovali kynologové

Asi před měsícem se objevila na okraji Branišova u Toužimi fenka německého ovčáka kříženého patrně s malamutem.

Místní si mysleli, že tu čeká na páníčka, který se jí ale chtěl zbavit. Lidé na zatoulané zvíře opakovaně upozornili úřad v Toužimi, ale bez výsledku. Právě radnice však může rozhodnout o odchytu psa, respektive o jeho umístění v útulku.

Lidé nevědí, jestli se mají vystresované a vyhládlé fenky bát, nebo ji jenom litovat. „Když tady byla ten týden, sotva stála na nohou. Manželka mi říkala, že kdyby ji někdo zastřelil, je to pro ni lepší, než aby se trápila. Ale je to zvíře, tak jsem k ní chodil a nosil jí jídlo,“ vypravuje Miroslav Gašparovič z Branišova.  

Hned několik místních na opuštěného psa opakovaně upozorňovalo policii i městský úřad v Toužimi. Poprvé asi před dvěma týdny. „Volala jsem panu starostovi a ten mi řekl, že ho to nezajímá. Prý odchyt psů není v jeho kompetenci,“ říká obyvatelka Branišova Petra Wiesnerová.

„Pan starosta pravdu nemá. O nalezené zvíře je povinen se postarat až do doby, než se majitel najde.

V případě, že se nenajde, stává se zvíře majetkem obce," vysvětluje ředitelka Krajské veterinární správy v Karlových Varech Mária Slepičková. 

Místní lidé se rozhodli s pomocí profesionálních kynologů odvézt fenku přímo na toužimskou radnici. „Odvezte ho na technické služby, ty se o psa postarají,“ odmítá péči o psa starosta Toužimi Antonín Vávra.

„My tady pro tyto případy nemáme vytvořeny podmínky. Nechápu, proč vás sem starosta posílá, tady není psí útulek,“  brání se pracovnice Technických služeb Toužim.  

Nakonec snad případ skončí šťastně. Starosta totiž souhlasil s tím, aby se o psa dočasně postarali kynologové, kteří pomohli s jeho odchycením.

Reklama