Jakmile uvidí za výkladem něco, co viděli u kamaráda nebo v televizní reklamě a s čím by v očích svých vrstevníků byli zaručeně in, musí to mít! A nejlépe ihned. Že na to nemají peníze? Žádný problém.

Existuje přece spousta triků, jak si k nim pomoci. Stačí ušetřit za obědy, říct si rodičům o peníze na akci či kurz, na které stejně nepůjdou, něco málo se dá vyškemrat i od prarodičů. Jenomže zatímco obědy se platí jen jednou měsíčně, akcí nebývá mnoho a kapsy dědečků a babiček taky nejsou bezedné, věcí, které by tolik chtěly, a které tak „nutně“ potřebují k životu, je tolik. Ach jo!

A tak našim dětem „nezbývá“ než si půjčovat od kamarádů. Těch spořivějších nebo těch s pořádně tučným kapesným. A pak všechny ty nakoupené nové hadříky, cédéčka a mobily musí umě schovat, aby se náhodou rodiče nezačali pídit, jak k nim jejich ratolest přišla. A zatímco rodiče stále žijí v blažené nevědomosti, že je jejich dítko nevinné jak slovo boží, ono má zatím dluhy, kam se podívá. Dluhy, které je nutné zaplatit. Dluhy, které nezaplatí nikdo jiný než rodiče.

Podle posledních průzkumů provedených na školách dluží každé desáté dítě ve věku od 10 do 15 let svým spolužákům a kamarádům kolem jednoho tisíce korun. Je to sice poněkud alarmující číslo, ale nijak překvapivé. Naše konzumní společnost, v níž není důležité co, ale kolik, si prostě vybírá svou daň.

Kapesné ano či ne?

67 % rodičů neváhá „přiškrtit“ rodinný rozpočet, aby svému dítku přilepšili
32 % rodičů říká, že pokud dítě nevychází s kapesným, mělo by jít na brigádu
10 % rodičů zcela striktně doporučuje, že děti by měly utrácet jen to, co samy vydělají

Děti neznají hodnotu peněz, nemají vytvořený žebříček životních hodnot, a tak jsou nejsnazší obětí reklam, jejichž cílem není přesvědčit lidi o tom, že jejich výrobek je nejlepší, ale že pokud jejich výrobek nemají, je vlastně div, že ještě vůbec existují.

Za co tedy naše děti nejraději a nejvíce utrácejí peníze, které nemají?
Nejčastěji jsou hlavními objekty jejich touhy značkové oblečení (23 %), cédéčka (19 %), mobilní telefony a jejich příslušenství (17 %), počítačové hry (15 %) a posezení s přáteli v kavárně či na diskotékách (15 %).

Odpověď na otázku: Co nastane v okamžiku, kdy se rodiče dozvědí, že mají za své děti platit dluhy? - je nasnadě. Ve více než 49 % případů sáhnou do kapsy a dluhy zaplatí. Bez většího potrestání dlužníka. Jen asi 15 % rodičů v takových případech po dětech požaduje, aby jim uhrazenou částku postupně splatily.

Podle 69 % rodičů je na vině přepych, ve kterém dnešní děti žijí. Řešení spatřují v menším kapesném, které by děti naučilo hospodárnosti. Necelých 10 % rodičů pak říká: Ať utrácejí, jak chtějí. Ale jen peníze, které samy vydělají!

Jak vysoké kapesné by podle vás mělo dítě dostávat na základní škole, na střední či v učení, eventuálně na vysoké? Nepomohlo by problém řešit zavedení školních uniforem?

Reklama