Sexuálními zábranami trpí mnoho lidí. Příčiny můžou být různé - výchova, ostych, u žen třeba i vady na kráse nebo nějaké kilo navíc. Jediná univerzální rada zní: Postavte se jim čelem! Všem problémům, včetně těch „postelových“, je třeba věnovat se společně, mluvit o nich a umět se vžít do role protějšku. 

 

Svlékání

Mnoho žen i mužů pociťuje zábrany se svléknout před někým dalším. Můžete najít jedince, jejichž partner je nikdy nahé neviděl. Tato zábrana často pochází z raného dětství. Mnohem častěji za tím ale stojí rozpaky nad vlastním tělem. Znáte svoje „vady“ nebo nedokonalosti a bojíte se je ukázat někomu, pro koho chcete být tou nejkrásnější.

Muži se bojí svléknout, protože mají větší břicho, ženy se zase obávají, že jejich prsa jsou příliš povadlá, mají skvrny na hýždích a stehnech nebo se stydí, že partner si všimne jejich celulitidy. Zdráhání a neochota mohou partnerský vztah poškodit. Přestože by člověk měl k zábranám svého partnera přistupovat citlivě a tolerantně, může ho to časem popudit. Je důležité vědět, že nikdo není dokonalý, a pokud o vás protějšek skutečně stojí, bude vás brát i s vašimi nedostatky. Tuto zábranu můžete snadněji překonat, necháte-li zhasnuto. Nikdo si studu nepovšimne, ale může to vést jen k vzniku další zábrany.

 

Nechat rozsvíceno

Velké procento lidí, když už je ochotno se svléknout, se nechce milovat za denního světla. Snaží se místnost co nejvíc zatemnit a večer odmítá při milování rozsvítit. Druhého z partnerů to ovšem může rozčilovat, protože touží mít během milování požitek z pohledu do tváře milované osoby. Příčiny této zábrany jsou podobné jako u svlékání. Nemusíte se snažit překonat ji najednou. Stačí zprvu obstarat alespoň tlumené světlo.

 

Zábrany z doteků intimních partií

To je další poměrně často vyskytující se zábrana. Řadě mužů činí problémy dotknout se ženina genitálu. Ještě větší problém ovšem představují mužské pohlavní orgány pro ženy. Doteky na vlastních genitáliích jsou problémem ve stejné míře. Není to ještě tak dávno, kdy se mladistvým při výchově říkalo, že jim masturbace zhorší zrak a na rukou jim porostou chlupy.

Po většinu minulého století se sebeukájení považovalo za tajnou neřest. Dnes už jsou pohledy na tuto činnost zcela odlišné. Víme, že není nebezpečná, a navíc může sexuální život dvojice i zpestřit v rámci milostné hry. Oba se pak dokáží lépe uvolnit. Jen musíte sebrat odvahu a udělat první krok k překonání všech zažitých mýtů a pověr.

 

Zábrany při orálním sexu
Ne každého orální sex přitahuje. Pokud ho dvojice provozovat nechce, nemá důvod s tím začínat. V některých západních státech je dokonce orální sex zakázán. Nicméně orálnímu sexu holduje stále větší počet párů. Muž může odmítat orální sex přijímat z obavy, že ho partnerka kousne, nebo v domnění, že jeho penis je malý.

Žena se do poskytování orálního sexu také nemusí příliš hrnout, neboť jí může být nepříjemná chuť semenné tekutiny. Některým ženám prostě jen vadí cokoliv jiného v ústech, co není jídlo nebo zubní kartáček. Muž pro změnu může mít strach z kontaktu s pochvou. Nemusí se srovnat s jejím pachem a chutí. Jestliže jeden z partnerů má s přijímáním či poskytováním orálního sexu potíž, je důležité si o těchto věcech společně promluvit, ujasnit si a vysvětlit, jak se kdo a při čem cítí.

 

Zábrany mluvit o pohlavních orgánech
Dobrý sex do jisté míry závisí na tom, jak jsou spolu muž a žena schopni hovořit o tom, co se jim líbí a co ne. Jenže mnohdy je komunikace během milování pro dvojici obtížná, a proto někdy ani jeden z partnerů neví, zda a jak má tomu druhém dát najevo, co by chtěl. Mají zkrátka problém vyslovovat označení pro pohlavní orgány. Tyto zábrany pochází především ze starších sugescí a napomínání: „To se přece neříká.“ Proto má také většina straších párů problém se slovní zásobou týkající se sexu.

 

Alkohol je dobrým „odbourávačem" zábran a k jejich překonávání se používá často. Hlavní účinek spočívá v působení na přední část mozku. Ta naše zábrany ovládá. Lidé zdrženliví se po pár doušcích můžou stát vášnivými milovníky. Nízké dávky alkoholu v milostném životě prospívají, ale vyšší množství požitého alkoholu může naopak naše vnímání otupit a naši sexualitu zničit. Muži navíc mohou mít v opilosti problém s erekcí. Alkohol tedy ano, ale s mírou.

 

Mějte na paměti, že jakmile se vám podaří zábranu jednou překonat, příště už to půjde zase mnohem lépe. Nejdůležitější je ale vědět, že máte plnou podporu protistrany.

 

Máte nebo měla jste zábrany v sexu? Znáte nějaký „recept“ na jejich odbourání?

Reklama