im.jpg
Foto: Shutterstock

Ve snaze podpořit vlastní obranyschopnost a vitalitu jsme přidali na seznam denních úkolů například užívání různých výživových doplňků. Nemusíte jich však denně užívat celou hrst, stačí vědět, co by vašemu tělu rozhodně nemělo chybět. Prozradíme vám, které dopomůžou nejen k silnější imunitě a ochraně před oxidačním stresem, ale také například ke krásnějším a zdravějším vlasům nebo vitálnější pokožce.

Ochrana spočívá nejen v silné imunitě
Když se řekne imunita, většinu z nás napadne právě vitamin C. Kyselina askorbová je odpovědná za množství biologických funkcí organismu, např. biosyntézu kolagenu, je nutná pro správnou funkci cév, při hojení ran, při metabolismu tyrozinu, histaminu a kyseliny listové. Probíhající výzkum zkoumá, zda by vitamin C, omezující škodlivé účinky volných radikálů prostřednictvím svojí antioxidační aktivity, mohl pomoci zabránit nebo oddálit vývoj některých druhů rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a jiných onemocnění, jejichž příčinou je oxidační stres. Je známé, že tělo si „céčko“ nedokáže ukládat do zásob, ale čerpá ho denně ze stravy a doplňků. Pokud kouříte, měli byste si jeho dávku dokonce zvýšit o 35 mg denně.

Slyšeli jste už o volných radikálech a oxidačním stresu?
Pokud ano, určitě jste se snažili dopátrat, jak se před nimi co nejefektivněji chránit. Volné radikály v těle obvykle vznikají jako vedlejší produkt metabolismu kyslíku. Tyto reaktivní formy mohou způsobit nevratné poškození DNA, pokud v těle není dostatek mechanismů, které je dokážou eliminovat a ustálit tak rovnováhu mezi jejich vznikem a likvidací ve správný čas na správném místě. Pojem oxidační stres zahrnuje jejich zvýšené hladiny a hromadění, což může být důsledkem vlivu znečištěného prostředí, působení UV záření nebo užívání některých léků (např. xenobiotik). Pokud tento stav přetrvává, může dojít ke vzniku mnohých nemocí – od rakoviny až ke kardiovaskulárním a neurologickým onemocněním. Projevit se může i předčasným stárnutím organismu, projevujícím se například na pokožce. Účinnou ochranou před volnými radikály a oxidačním stresem jsou antioxidanty. Kromě vitaminu C k nim patří vitamin E, zinek, selen a jiné.

Zinek se i s příchodem pandemie začal častěji spojovat s podporou imunitního systému, ženám je však důvěrně známý i pro podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání. Věděli jste, že má významné účinky i na mužskou plodnost a u budoucích maminek i na vývoj plodu? Podobné účinky má i selen. Nadbytek nebo předávkování oběma prvky však může vyvolat různé těžkosti. U těhotných žen je proto obzvlášť důležité vybírat bezpečné výživové doplňky. Část totiž tělu dodáme přirozeně ve stravě; zkuste se proto zaměřovat na ty, které doporučenou denní dávku nepřesahují.

Reklama