Jaké boty lze prát v pračce?
Zablácené boty máme v deštivém počasí raz dva, jejich následná očista už ale tak rychlá není. Zvláště když ji musíme vykonávat ručně. Naštěstí existuje spousta druhů obuvi, kterou je možné prát i v pračce. Výrobce o této možnosti vždy informuje na štítku každé boty. Obecně ale platí, že mechanickou očistu snesou téměř všechny látkové boty - nylonové, polyesterové či bavlněné. Takže klasické plátěnky i sportovní obutí. Prát v pračce naopak nikdy nesmíte boty vyrobené z kůže, koženky, semiše, gumy nebo z Gore-Texu. Ty by se mohly nenávratně poškodit. Stejně tak neriskujte praní obuvi s různými ozdobami, například v podobě nalepených kamínků.
Foto: OB production/Shutterstock
Dbejte na správný postup praní
Pračka proces praní sice výrazně usnadňuje, ale určitě to nefunguje tak, že do ní boty po návratu z procházky či běhání jednoduše hodíte a zapnete příslušný program. Aby netrpěl spotřebič ani samotná obuv, je třeba přece jen alespoň trochu přiložit ruku k dílu.
- Odstraňte z bot ty největší nánosy bláta. Kromě to, že by zanášely pračku, zbytečně by se nečistoty při praní dostávaly na celou botu a další prádlo v pračce.
- Vytáhněte vložky a tkaničky – obojí je třeba čistit zvlášť. Vložky proto, aby se v pračce nepodmáčely a nezdeformovaly. Tkaničky se zase mohou zamotávat a překážet botám ve volném pohybu v pračce.
- Vyklepejte z bot všechny nečistoty nebo kamínky, které se ukrývaly pod vložkou.
- Pračka je sice účinný pomocník, ale pokud chcete, aby byly boty po vyprání skutečně dokonale čisté, bez manuálního předčištění se neobejdete.
Vezměte si na pomoc například zubní kartáček, namočte ho do ve vodě rozpuštěných mýdlových hoblin či jemného pracího gelu a opatrně jím vykartáčujte nečistoty z vršku bot i mezipodešve.
Potřebujete vybělit bok podešve? Můžete zkusit nanést na kartáček i zubní pastu s fluoridem.
Jsou vaše boty opravdu hodně zašlé? Můžete je nechat odmočit v roztoku pracího gelu nebo mýdla delší dobu, klidně do rána. Bílé boty zase ocení lázeň z jedlé sody.
- Jestliže je to třeba, jemně očistěte i vložky do bot. Pokud jen nelibě zavání, zkuste trik s jedlou sodou, kterou je lehce zasypete a necháte působit přes noc. Ráno pak stačí sodu vyklepat a je po odéru.
- Nyní jsou boty připraveny pro praní v pračce. Určitě je do ní ale neházejte jen tak volně. Vložte je do pracího sáčku nebo starého povlaku na polštář. Budou tak při praní ve větším bezpečí. Nenechte je v tom ale samotné – aby se vyrovnala jednostranná zátěž pračky při praní, přidejte do várky například staré ručníky nebo deky.
- Obuv perte na nízkou teplotu a s malými otáčkami. Pračky často mají speciální program na praní bot. Použijte raději gel na praní, nikoli prášek, který by se nemusel tak rychle dokonale rozpustit a mohl by na botách ulpět.
- Tkaničky vyperte s ostatním prádlem, ale také na ně použijte sáček na praní, aby nezalezly, kam nemají. Aby byly dokonalé čisté, ponechte je před praním hodinu namočené v teplé mýdlové vodě.
- Po vyprání boty nikdy nedávejte do sušičky na prádlo, která by je mohla teplem nevhodně zdeformovat nebo rozlepit. Nechte je volně schnout na čerstvém vzduchu, případně poblíž radiátoru. Nezapomeňte vytáhnout a nadzdvihnout jazyk, aby vzduch mohl volně proudit i uvnitř boty.
Pozor na záruku
Neodborné čištění či praní obuvi může způsobit poškození materiálu, a tím i ztrátu záruky. Případné reklamace v takovém případě nemusí být uznány. Proto uděláte nejlépe, když se na vhodný způsob očisty daného obutí zeptáte prodavačky už při nákupu.
Zdroj informací: Family handyman, Rieker
Nový komentář