Co nabídne VI. ročník filmů a dokumentů Odvrácená strana dětství, jejichž hlavním hrdinou je dítě a ústředním tématem pohled na kvalitu jeho dětství? Například jemně laděný dokument Moje milovaná holčička norského filmaře Brita Jorunna Hundsnese citlivě vypráví o dívce, která zabila svého otce, protože ji v dětství zneužíval.

Podívejte se na svět očima dítěte – jak děti vnímají homosexualitu, rozvody, adopci a další závažná témata? To všechno přines festival Odvrácená strana dětství, který se koná 19. až 21. listopadu v kině ATLAS v pražském Karlíně. Vstupné na festival je 80 korun. My pro vás máme kompletní programovou nabídku...

VI. ROČNÍK PŘEHLÍDKY FILMŮ A DOKUMENTŮ, JEJICHŽ HLAVNÍM HRDINOU JE DÍTĚ A ÚSTŘEDNÍM TÉMATEM JE JEHO DĚTSTVÍ

KINO ATLAS SOKOLOVSKÁ 1 PRAHA 8

STŘEDA 19. 11.

18.00 h
Bestie v srdci / La Bestia nel cuore
| Cristina Comencini |
Italský koprodukční film, 2005, 115 min., dabing. Hrají: G. Mezzogiorno, A. Boni, S. Rocca, A. Finocchiar, L. Lo Cascio a další...
    Myslela si, že je šťastná, ale to jen proto, že zapomněla. Drama ženy, jejíž život poznamenala minulost. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách posbíral snímek řadu cen, stejně tak od Italského národního syndikátu filmových novinářů a v roce 2006 byl nominován do kategorie Nejlepší zahraniční film na amerického Oscara.

20.30 h
Umění plakat / Kunsten at grćde i kor
| Peter Schonau Fog |
Dánsko, 2006, 106 min., titulky. Hrají: J. Lorenzen, J. Asholt, H. Hedelund, J. Kolbech.
    Umění plakat je drama s prvky černého humoru, které se odehrává v Dánsku v 70. letech. Příběh své rodiny vypráví jedenáctiletý Allan, jehož duševně nemocný otec je pro svou schopnost dojmout lidi k slzám vyhlášeným pohřebním řečníkem. Doma si však otec vlastním hraným pláčem vynucuje soucit celé rodiny. Allanova rodina je kvůli tomuto citovému vydírání v troskách. Allan se rozhodne udělat cokoli, aby otce učinil šťastným a rodinu dal znovu dohromady.

Malý sál, Dokumenty festivalu Jeden svět

17.30 h
To je moje rodina
| Debra Chasnoff | USA, 2000, 35 min., titulky.
    V hravém americkém dokumentu nás děti nechají nahlédnout do svých domovů a vysvětlí, jak ze svého pohledu chápou pojmy, jako jsou rozvod, adopce, míšenec, homosexuální pár, pěstoun či nevlastní rodič.

Herkules
| Lidia Duda | Polsko, 2004, 27 min., titulky.
    Hlavní postavou filmu je dvanáctiletý polský chlapec přezdívaný Herkules. I když o něj jeho nezaměstnaní rodiče, zejména věčně opilý otec, nejeví valný zájem, přesto Herkules rodičům pomáhá, často i drobným přivýdělkem.

Johanna – z pekla do ráje
| Thomas Danielsson | Švédsko, 2003, 28 min., titulky.
    Citlivě natočený snímek o švédské dívce Johanně se zabývá důsledky, které může mít dětská šikana na zranitelnou duši dospívajícího člověka.

20.00 h
Moje milovaná holčička | Mitt elskede barn
| Brit Jorunn Hundsnes | Norsko, 2004, 90 min., titulky
    Velice jemně natočený norský dokument o osudu Sigrid Beate Edvardsenové, která zavraždila svého otce, jenž ji v dětství sexuálně zneužíval.

ČTVRTEK 20. 11.

18.00 h
Dítě / The Child
| Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne | USA, 2006, 102 min., titulky Hrají: J. Renier, D. Francois, O. Gourmet, F. Rongione, J. Segard.
    Osmnáctileté Soně a o málo staršímu Brunovi se právě narodilo dítě. Bruno se rozhodne prodat dítě k adopci. Odnese je podle telefonických pokynů před dveře cizího bytu a po chvilce sebere obálku s penězi. Vůbec nechápe, proč je Soňa tak zděšená. Přece dítě si mohou udělat nové, kdežto peníze potřebují teď. Jak se Bruno, sám vlastně ještě dítě, vyrovná se všemi problémy, jež se na něj nahrnuly? Film se v Cannes v roce 2005 stal vítězem Zlaté palmy.

20.30 h
Gone baby Gone / Gone Baby Gone
| Ben Affleck | Krimi / drama, 114 min., titulky. Hrají: C. Affleck, M. Monaghan, M. Freeman, E. Harris, J. Ashton, A. Ryan a další...
    Každý den je v Americe pohřešováno 2000 dětí. Provokativní a komplikovaný thriller Gone Baby Gone, natočený podle úspěšné knihy Dennise Lehanea „Sbohem, baby“, sleduje příběh jednoho pohřešovaného děvčátka. Samotným vyšetřováním ale prostupuje obří labyrint třídních rozdílů, korupce, zla a nevinnosti, na jehož konci čeká v očích světa, ve kterém se smývá hranice mezi dobrem a zlem, jednoho muže velice kontroverzní rozhodnutí...

Malý sál

17.00 h
Příběh Milady G
| Pavel Linhart | ČR, 2003, 61 min.
    Svědectví o tom, jaké utrpení jsou děti ochotny snášet, aniž by se komukoliv svěřily. Paní Milada Golobová, autorka autobiografické knihy Děti na zabití, popisuje svých sedm let utrpení, hladu, zimy, izolace, ponižování, nadávek, bití a odpírání lékařské péče i vzdělání, které přežila.

20.00 h
Purpurová barva / The Color Pyrole
| Steven Spielberg | Drama, USA, 1985, 154 min., titulky. Hrají: D. Glover, W. Goldberg, R. Dawn a další...
   Černošská dívka Celie je vystavena psychické i fyzické krutosti nejprve vlastní rodiny a poté i vdovce Alberta, který ji „dostal darem“ od Celiina otce. Přestože je otroctví dávno zrušeno, po čtyřicet let se Celie snaží o to, aby to pochopil také Albert. Děj filmu „Purpurová barva“ se odehrává na jihu Spojených států v první třetině 20. století. Excelentní herecké výkony v čele s Whoopi Goldberg a Danny Gloverem. Jeden z nejlepších filmů 80. let., který ovšem nebudete chtít vidět znovu.

PÁTEK 21. 11.

18.00 h
Tajemná řeka / Mystic River
| Clint Eastwood | Thriller, USA, 2003, 138 min., titulky Hrají: S. Penn, T. Robbins, K. Bacon a další...
    Jimmy Marcus, Sean Devine a Dave Boyle jsou přáteli už od dětství. Jejich poslední setkání však není příjemné. Sean v roli policisty vyšetřuje případ smrti Jimmyho nejstarší dcery Katie. Okolnosti její smrti jsou velice podivné a tak musí Sean vybrat z mnoha stop tu jedinou, která by vedla k objasnění případu. A pak je tu ještě Jimmyho vztek a touha po odplatě.

20.30 h
Faunův labyrint / El Laberinto del fauno
| Guillermo del Toro | Mexiko / Španělsko / USA, 2006, 112 min., titulky Hrají: I. Baquero, D. Jones, S. López.
    Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede s matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, nedostatkem jídla a chladným vztahem s otčímem – jednou potká dívka starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých.

Malý sál

17.30 h
Lilja / Lyilja 4-ever
| Lukas Moodysson | Drama, Švédsko / Dánsko, 2002, 109 min., titulky Hrají: O. Akinshina, A. Bogucharsky.
   Příběh filmu se odehrává v malém ruském městě, kde po pádu socialismu jakoby přestala existovat budoucnost. Šestnáctiletou Lilju její matka opustí a odjede se svým přítelem do USA. Lilja se začne živit jako prostitutka. Když potká Andreje, svitne jí naděje na lepší život. Ten jí slíbí lepší budoucnost ve Švédsku. Když však dorazí do vysněného kapitalistického světa, přichází na to, že jí Andrej podvedl a ve skutečnosti je zapojený do obchodu s bílým masem.

20.00 h
Říše slunce / Empire of the Sun
| Steven Spielberg | Drama / válečný, USA, 1987, 154 min., titulky Hrají: Ch. Bale, J. Malkovich a další...
    Šanghaj, 1941. Jedenáctiletý anglický chlapec Jim (Christian Bale), přijde během japonského náletu o rodiče. Ztráta rodičů ho poznamená především psychicky. Hledá autoritu, a nachází ji v japonských okupantech a jejich válečné technice. Jim se setkává se zlem a my si při pohledu na něj uvědomujeme, že každého takováto konfrontace poznamená.

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK V POKLADNĚ KINA ATLAS
REZERVACE VSTUPENEK NA
WWW.KINOATLAS.CZ
VSTUPNÉ 80 Kč

Půjdete na festival Odvrácená strana dětství?

Reklama