Byl to kamarád. Ne moc dobrý, prostě jeden z party, ve které jsme se kdysi, v sladkých -nácti, scházeli. Nijak zvlášť mě nezaujal a asi bych na něj po čase i zapomněla, kdyby... Kdyby se do mě nezamiloval.

Když láska obtěžuje
Začalo to drobnými pozornostmi. Nosil mi kytky, kupoval bonboniéry a zval mě na obědy. Od samého počátku jsem ho odmítala – dárky nepřijímala nebo rozdala mezi všechny, jídlo si platila sama. Ale on se nevzdával. Začal mi psát milostné básničky a e-maily, pořád mi smskoval nebo volal. Dárky, které jsem mu vytrvale vracela, byly čím dál tím dražší, a zbavit se jeho doprovodu až před dům, když jsem se večer vracela, bylo prakticky nemožné.

Vymyšlený vztah
Pak začal mým kamarádům a známým vykládat, že spolu chodíme. Povedlo se mu dokonce setkat se s mými příbuznými – s tvrzením, že je můj kluk, napochodoval za babičkou a hodinu si s ní povídal. Kdyby to nebyl takový zoufalec, možná bych se ho i začala bát. Takhle jsem připravila plán. Opila jsem ho a před celou partou ho nehorázně zesměšnila. Nebylo to vůbec hezké, zato účinné. Konečně mi dal pokoj.

Štvou je jako kořist
Ovšem ne každá žena se svého pronásledovatele zbaví takhle snadno. A ne každý pronásledovatel je v podstatě tragikomický případ. Muži, protože v převážné většině to jsou muži, dopouštějící se takzvaného stalkingu (z anglického „štvanice“), bývají v nemalém procentu případů hrubí a násilničtí. Z počátku slibují a okouzlují, pak vyhrožují a pronásledují, ničí předměty, ohrožují domácí zvířata i příbuzné a nakonec se někdy dopouštějí násilí i na oběti své touhy. Často přitom jde o bývalé partnery či o spolupracovníky.

Jak je zastavit?
Podobný průběh měl případ Michaely Maličké, o kterém jsme Vám na Ženě-in už psali (ZDE). Naneštěstí skončil smrtí dvaatřicetileté ženy, a to i přesto, že o všem informovala policii. Český právní řád totiž nemá žádné účinné metody, jak se se stalkingem vypořádat. To se však má změnit. Nový trestní řád, který má platit od roku 2010, prý soudcům umožní vydat předběžné opatření, které zakáže pronásledovateli oběť obtěžovat. Podle odborníku z Bílého kruhu bezpečí však tato úprava nestačí. Požadují, aby byl stalking prohlášen za trestný čin, jako je tomu například v Rakousku. Výjimkou totiž nejsou ani případy, kdy jediné, co pronásledovatele zastaví, je jeho uvěznění nebo smrt. O takovém příběhu vypráví například film Noci s nepřítelem s Julií Roberts v hlavní roli.

Jste obětí nebo svědkem domácího násilí? Obraťte se na Bílý kruh bezpečí.

Zažila jste někdy stalking? Od koho? Co jste dělala? Co byste udělala, kdyby Vás někdo začal po telefonu nebo e-mailem obtěžovat? Nebo za Vámi neustále chodit? Čekat před domem? Věděla byste, kam se obrátit? Souhlasíte s tím, aby šlo o trestný čin?

Reklama