Vladimír Chalupa měl nejprve krvácející kožní znaménka. „Znervóznilo mě to, ale návštěvu doktora jsem odkládal. Když se zvětšovala, začala svědit a měnit barvu, neváhal jsem a raději tam zašel,“ popisuje první příznaky. Lékař u něj diagnostikoval rakovinu kůže s tím, že ji objevili v opravdu raném stadiu.

 

„Vysvětlil mi, že během dvou let by se mi mohly vytvořit metastázy, a to by pak byla menší naděje na vyléčení, pokud vůbec nějaká,“ pokračuje čtyřicetiletý Brňan. „V první chvíli jsem myslel, že si hodím mašli. Pořád jsem si opakoval: Mám rakovinu. Znělo mi to tak definitivně. Nervy odnášela moje rodina, ale překousla to, naopak mi byla tolik potřebnou oporou,“ dodává.

 

Při včasném zjištění melanomu (nádoru na kůži) je léčba jednoduchá. Prostě se chirurgicky odstraní, případně se provede tzv. elektrokauterizace nebo zmrazení nádorové tkáně kapalným dusíkem. Další možností je odpaření nádoru za použití laseru. Lékař může doporučit i ozáření nádoru nebo chemoterapii.

„Mám to už za sebou, přesto budu ještě dlouho pod lékařskou kontrolou. S tím se už dá ale žít, horší by bylo, kdybych zbytečně otálel a k lékaři šel pozdě,“ poznamenal.

Medicína pomáhá, prevence zachraňuje!


Je to jak učebnicový příklad Ligy proti rakovině, která se v Česku věnuje osvětě už nějakou dobu. A apeluje právě na častou a včasnou kontrolu, která zachránila panu Chalupovi život.

Žádný zázračný lék neexistuje a v dohledné době existovat nebude. Nicméně pokroky medicíny jsou zjevné - v poslední době se například podařilo vyrobit a v léčbě uplatnit očkovací látku proti rakovině děložního čípku a kanadští vědci rozluštili kód genu PTP1b, který asi ze 40 % ovlivňuje vznik rakoviny prsu. Úspěchy v boji s rakovinou přinášejí moderní skreeningové programy jako mamografická vyšetření prsu pro ženy od 45 do 69 let, vyšetření děložního hrdla u žen od 25 let, či vyšetření přítomnosti krve ve stolici u žen i mužů nad 50 let, umožňující včasné zachycení příznaků rakoviny tlustého střeva.


Tyto a další pokroky jsou nadějné, nicméně rakovina si dál vybírá svou daň. V Česku předloni onemocnělo 60 000 lidí. Více než 40 000 jich zemřelo. Ročně tedy přibývá asi tolik nových onkologických pacientů, kolik obyvatel mají Karlovy Vary. A dvoje Říčany vymřou...


Kolik lidí ročně zemře na rakovinu?
1990 - ze 44 713 nemocných zemřelo 28 175
2000 - ze 60 165 nemocných zemřelo 28 539
2005 - ze 71 449 zemřelo 28 033 

Snižující se počet úmrtí ve srovnání s počtem onemocnění považují lékaři za pozitivní dopad osvěty a prevence.


A rady lékařů?

+ Nekouřit!

+ Dodržovat správnou životosprávu!

+ Dostatek pohybu!

+ Odmítnout zbytečná rizika  (prokazatelně škodlivý je například příjem příliš tučné stravy, nadkonzum černého masa, časté smažení, uzení, grilování)!

+ Nepřehánět to s opalováním!

(tím vším je možné riziko individuální hrozby onkologického onemocnění snížit až o 60 procent!)

 

Týdny proti rakovině


I letos liga pořádá tradiční Týden proti rakovině, i když jde spíše o několik týdnů. Kampaň již běží od 29. září a skončí až 18. října „Hlavním cílem je oddémonizovat závažné, deprimující téma rakoviny. Smyslem projektu je netradiční formou informovat veřejnost o široké problematice onkologických onemocnění, akcent je kladen zejména na otázky prevence, vysvětlení rizik, na efektivní a osvědčená doporučení, jak se vyvarovat rakovině zdravým životním stylem a životosprávou,“ vysvětluje její smysl předseda ligy Zdeněk Dienstbier.

  

Každý svého zdraví strůjcem

 

Putovní výstava Každý svého zdraví strůjcem je hlavní aktivitou letošních Týdnů proti rakovině. Expozice bude postupně vystavena na náměstí sedmi měst České republiky. V Ostravě se už zastavila v pondělí a v úterý, dnes je ke shlédnutí v Kroměříži.

 

Ta nabízí kresby Vladimíra Jiránka, Jiřího Slívy a Miroslava Bartáka s jim typickým vtipem, i když na vážné téma. Humor a nadsázku přinášejí zároveň dokumentární fotografie Františka Dostála, jehož spoušť zachycuje obyčejné lidi v běžných situacích všednodenního života.

 

Pro návštěvníky akce je připravena také improvizovaná vyšetřovna, kde si mohou nechat změřit základní zdravotní ukazatele, poradit se s odborníky, konzultovat svá zdravotní rizika a odnést si tištěné materiály vydané Ligou proti rakovině Praha, Státním zdravotním ústavem a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.           

 

Zastávky putovní výstavy:

 

Kroměříž, Velké náměstí

Středa 1. října 12–20h, čtvrtek 2. října 9–17 h

 

Vysoké mýto, Masarykovo náměstí

Pondělí 6. října 12–20 h, úterý 7. října 9–17 h

 

Praha, dolní část Václavského náměstí

Čtvrtek 9. října 12–20 h, pátek 10. října 9–19 h, sobota 11. října 9–20 h

 

Písek, Alšovo náměstí

Pondělí 13. října 12–20 h, úterý 14. října 9–17 h

                       

Rokycany, Masarykovo náměstí

Středa 15. října 12–20 h, čtvrtek 16. října. 9–17 h

 

Ústí nad Labem, Mírové náměstí

Pátek  17. října 10–20 h, sobota 18. října 9–17 h

 

Více o lize a o kampani a boji s rakovinou zde

 

Kontrolujete se? Blíží se vaše životospráva té, kterou doporučují lékaři?

Reklama