Jsou to drsní, nebezpeční hoši – a někdy i ženy. Za den si můžou vydělat i tisíc dolarů. Filmaři o nich rádi točí akční snímky – konec konců, tihle profesionálové, vybavení tou nejlepší technikou, působí neuvěřitelně sexy. A vybere si mezi nimi, alespoň ve filmovém provedení, většina žen –  současní žoldáci totiž nejsou jen svalnatí zabijáci, ale i počítačoví odborníci, specialisté na komunikační technologie, pyrotechnici... Kdo viděl film Ronin, ten ví, o čem je řeč.

Teroristi za peníze?
Většina moderních žoldáků pracuje pro takzvané bezpečnostní agentury – ty větší z nich vlastní celé armády, často kvalitněji vybavené a zkušenější než vojenské složky států. V rizikových oblastech se zabývají ochranou diplomatů i bohatých podnikatelů, ale leckdy si je najímají i vlády. V některých zemích Afriky se armády žoldáků podílely na státních převratech, podporujících zájmy korporací nebo majetných jednotlivců. Podle Amnesty International si leckdy nezadají s teroristy – některé žoldnéře si prý lze najmout i na únosy či likvidaci nepřátel.

Druhá největší armáda
V oblastech vojenských konfliktů se tihle lidé objevují jako žraloci u zraněné kořisti – v Iráku je jich přes sto tisíc a tvoří po jednotkách USA druhou největší zahraniční armádu v zemi. Jejich pověst profesionálů však utrpěla v neděli značné šrámy, když po té, co poblíž konvoje, který střežili, dopadl granát vystřelený ze značné vzdálenosti, zahájili palbu do všeho, co se hýbalo. Mezi mrtvými je podle iráckých úřadů i několik dopravních policistů.

Polocivilisté
Agentuře Blackwater, ke které „ochranka“ patřila, teď hrozí vypovězení z Iráku. O dalších trestech pro provinilce se však příliš nemluví – zahraniční žoldáci nepodléhají iráckým zákonům – a občas se zdá, že kromě pravidel firmy nepodléhají žádným zákonům – a tak jejich „přehmaty“ obvykle končí jen odebráním prémií či jiným vnitrofiremním trestem. Vojáci si stěžují – polocivilní žoldnéřské jednotky jim práci rozhodně neulehčují – naopak, obvykle zvyšují nepřátelství místních obyvatel. Za žoldnéři ale stojí peníze.

Stránky agentury Blackwater najdete ZDE.

Co si o žoldnéřích myslíte? Líbí se Vám filmy o nich? Viděla jste Ronina? Proč myslíte, že působí na hodně lidí zvláštním kouzlem? Co je na profesionálech, živících se do značné míry zabíjením, tak přitažlivého?

Reklama