5ee351df98481obrazek.png
Foto: Shutterstock

Sedíte doma u oběda a nejednou se ozve rána. Do okna vám narazil pták a nejspíš to nebylo poprvé. Ba ani naposled. Na první pohled se to může zdát jako banalita, jenže skutečnost je jiná. „Na světě uhyne po srážce s čirou nebo zrcadlící se výplní více než miliarda ptáků ročně. Kolik ptáků se takto zabije u nás, přesně nevíme, naše odhady se pohybují okolo 1 milionu. Skla a jim podobné materiály jsou tak jednou z nejčastějších příčin úhynu ptáků,“ uvádí Česká ornitologická společnost, která se v tomto směru snaží šířit osvětu. Vydala dokonce i publikaci Kolize ptáků s transparentními a reflexními plochami, v níž radí veřejnosti, jak proti zbytečnému zabíjení opeřenců bojovat.

Proč ptáci do skel narážejí?

Ornitologové uvádí jako hlavní příčinu rychlost jejich pohybu. V letu (třeba i 70 km/h a více) si nestihnou uvědomit, že se blíží k nebezpečí. Navíc ani nejsou schopni rozpoznat, že se zeleň, obloha či jejich vlastní obraz, který považují za soka, jen odráží ve skle. A nepomáhá ani fakt, že jejich oči jsou po straně hlavy, takže vidí nejlépe do boku a pod sebe.

Kde hrozí největší riziko?

Jak již bylo řečeno, jsou to zrcadlící se výplně a čirá skla v oknech – obzvláště ta kvalitně umytá. Zrádná je ale každá plocha s hladkým povrchem, i ta totiž může za určitých světelných podmínek zrcadlit své okolí. „Kritickým místem jsou průhledy v domech a místa v blízkosti zeleně. Rovněž instalace krmítka zvyšuje pohyb ptáků a můžete se s problémem setkat v místech, kde jste ho předtím neregistrovali,“ varují odborníci.

Jak je od nárazu „odradit“?

5ee3524f81ed2obrazek.png
Foto: Shutterstock

Možná vás jako první napadne nalepit na okno siluetu velkého ptáka – dravce. Tak to přece vídáme i na různých prosklených plochách třeba podél silnic. Jenže to podle ornitologů nestačí, jde o překonaný mýtus. „Nepohybující se silueta není pro ptáky reálnou hrozbou, jen pevným objektem, kolem kterého se snaží proletět. Není podstatný tvar nebo velikost polepu, ale jejich vzdálenost,“ vysvětlují veřejnosti.

  • Pokud už budete samolepky na okno dávat, je jich potřeba mnohem víc. A klidně menší a jakéhokoli tvaru. Jen by od sebe neměly být ve větší vzdálenosti než 10 centimetrů. Důležité je i lepit je z vnější strany, jinak by v případě zrcadlení se nebyly vidět.

Možná vás odrazuje představa okna polepeného samolepkami, které navíc brání přístupu světla. V takém případě můžete vyzkoušet tzv. UV reflexní fólie. Ty lidské oko vnímá jako průhledné a do místnosti nestíní. Ptáci je však vidí barevně, nejčastěji v odstínech fialové. Podle výzkumů dokážou snížit četnost nárazů ptáků o více než 70 %. Jen jsou potřeba po dvou letech vyměnit, protože jejich UV efekt postupně mizí.

Čtěte také:

Reklama