Archeologové uvádějí na pravou míru představy filmových diváků o nebezpečných pravěkých obludách, které proslavil snímek Jurský park. Malé hrbolky na kosti horní končetiny velociraptora podle nich prozrazují, že tento masožravý dinosaurus, jeden z hlavních zloduchů Jurského parku, byl opeřený.

Objev uveřejněný v prestižním listu Science potvrzuje domněnky mnoha vědců, že stejně jako někteří jeho příbuzní měl i velociraptor peří, které bylo pevně přichycené ke kosti.

Už dlouho jsme to zvažovali jako pravděpodobnou možnost, ale chyběl důkaz," říká Alan Turner, člen výzkumného týmu Amerického muzea přírodních dějin. Velociraptor žil v době před asi 85 miliony let a patřil ke skupině rychlých dvounohých dinosaurů, kteří byli předky dnešních ptáků. Byl velký asi jako krocan a vážil asi 15 kilogramů. Ačkoliv byl opeřený, neuměl ani létat ani se nechat nést větrem. Vědci mají za to, že během svého vývoje tuto schopnost postupně ztratil, jen peří mu zůstalo. Mohlo sloužit k lákání samiček, chránění hnízd, kontrole tělesné teploty i manévrování při běhu. Nový objev jen dále potvrzuje, nakolik si byli dnešní ptáci a jejich pravěcí předchůdci podobní.

Všichni ptáci i jejich předchůdci měli duté kosti, seděli na hnízdech a byli pokryti peřím. Kdyby dnes nějací velociraptoři žili, asi by nám připomínali nějakého hodně neobvyklého ptáka podobného krocanovi," říká další člen týmu Mark Norrel.

Zdroj: Korzo

Viděla jste Jurský park? Dovedete si představit opeřené dinosaury? Překvapilo vás to? Víte o nějakých podobných objevech, které zvrátily obecně zažité představy o minulosti? Co třeba skutečnost, že antické sochy a gotické katedrály byly barevné?

Reklama