Když zamykám byt a odjíždím na dovolenou, mám vždy takové lehké mravenčení s tím, že doufám, že se nic doma v době mé nepřítomnosti nestane. Máte to taky tak?

insu

Kdo z nás se netěší na dovolenou? Ať jde o cestu do exotických dálek, nebo na chalupu, jedno mají dovolené společné – opouštíme náš domov, mnohdy naše nejmilovanější místo na planetě. Všichni čekáme, že nás naše hnízdečko, náš přístav, přivítá po návratu ve stejném stavu, v jakém jsme jej opouštěli. Aby na nás doma nečekalo při návratu z dovolené nepříjemné překvapení v podobě poškození domu či bytu živly, nebo dokonce zloději, je dobré domov důkladně zabezpečit.

Zabezpečujete byt před odjezdem? Jak?

Odborníci radí: Nejjednodušší je začít preventivními opatřeními. Především je třeba pečlivě zavřít všechna okna, uzavřít hlavní přívod vody, příp. plynu, vypnout elektrické přístroje ze zásuvek a vyklidit snadno přístupné prostory jako balkon. Cennosti patří do trezoru, a pokud máte alarm, zapněte ho. Rovněž je dobré se domluvit s někým z rodiny nebo známých, aby přišel byt během vaší nepřítomnosti osobně zkontrolovat a vybrat poštovní schránku. Pak můžete odjet na dovolenou s tím, že jste pro zabezpečení svého domova udělali maximum.

Další formou zabezpečení domova před pohromou je jeho pojištění. Samo o sobě sice kalamitě nezabrání, pomůže však vyřešit její následky. Helena Dušková, tisková mluvčí pojišťovny Wüstenrot, radí: „Základem by mělo být pojištění domácnosti, a pokud jste vlastníkem bytu, také pojištění stavby. To vám pomůže vyřešit následky nechtěného problému, ať je to vykradení bytu nebo pohromy způsobené nejen přírodními živly. Při sjednání takového pojištění dejte pozor, abyste správně zvolili výši pojistné částky, čili správně ocenili hodnotu své domácnosti. Pokud by byla nízká, byli byste tzv. podpojištěni a pojišťovna by vám krátila náhradu škody. Jestliže potřebujete sjednat pojistku rychle, doporučuji využít možnost jejího uzavření on-line přes internet nebo po telefonu.“

Pojištění domácnosti mám, ale stejně, když odjíždím, přepadne mne takový stresující pocit, že doufám, že je pojistka zaplacená. Když se vracím, jsem vždy ráda, když odemknu, padne na mne vůně našeho bytu a vše je v pořádku.

Pamatuji se, jak mi jednou maminka volala z cesty po USA, že se jí v noci zdálo, že ji někdo vykradl, ať jdu zkontrolovat byt, zda je všechno v pořádku... pro klid její mysli jsem druhý den jela vše zkontrolovat, aby máma měla dobrý spánek.

Reklama