Ačkoli existují i psi, kteří se svými pány fascinovaně hledí na oblohu plnou ohňostrojů, většinu zvířat tato lidská kratochvíle stresuje. A tak se může stát, že při výbuchu zpanikaří a vezmou do zaječích. Ve stresu pak mohou uběhnout několik kilometrů. Pokud mají to štěstí, že nevběhnou na frekventovanou silnici, a neskončí pod koly auta, začněte po nich hned pátrat. Odborníci radí, jak.

Pusťte se do prohledávání okolí

Vyděšeného psa nedohoníte, můžete ale začít prohledávat okolí, například autem. Myslete na to, že zvíře v panice uběhne i několik kilometrů. V ideálním případě poproste o pomoc rodinu nebo přátele. Čím větší rojnici uděláte, tím se šance na brzké nalezení zvyšuje.

Pokud někoho cestou potkáte, ptejte se, zda psa neviděl. Těm, kteří v místě žijí, můžete případně zanechat i své telefonní číslo, kdyby se čtyřnohý přítel objevil.

pes2.jpg

Zanechte na místě „kus sebe“

Pokud se pes zaběhl v místě dál od domova, kde to nezná, doporučují kynologové počkat na něj v místě ztráty. Zvíře se totiž někdy vrátí tam, kde vás vidělo naposledy. Jelikož to ale může trvat dlouhé hodiny a déle, zkuste na místě ponechat alespoň kus svého oblečení nebo třeba psí deku z auta. Místo pak často kontrolujte – existuje možnost, že tam na vás bude pes čekat.

Volejte policii

O ztrátě informujte především městskou policii, která má odchyt toulavých psů na starosti. Tísňová telefonní linka je 116. V případě nálezu vám pak mohou rovnou zatelefonovat.

Kontaktujte Národní registr

Pokud je váš pes označený mikročipem, zvyšuje se šance na jeho brzký návrat. Pokud jste klienty Národního registru majitelů zvířat (NRMZ), obraťte se v případě selhání vlastního pátrání na jeho operátora. Ten je na telefonním čísle 602 611 053 nonstop, tedy 24 hodin denně včetně víkendů a svátků.

Jestliže si tuto službu neplatíte, takže není vaše zvíře v jejich databázi registrované, i tak můžete jeho služeb využít. Za poplatek operátor zařadí vašeho psa do seznamu pohřešovaných zvířat a zveřejní jeho popis také na webových stránkách NRMZ. Při využití nadstandardní služby odešlou operátoři informaci o ztraceném zvířeti útulkům, veterinárním ordinacím a odchytovým službám.

  • Pro takové případy je dobré nosit s sebou v peněžence identifikační průkaz, kde je uvedeno číslo čipu zvířete.

Zavolejte Psího detektiva

Na hledání ztracených domácích mazlíčků se specializuje také služba Psí detektiv. Základní registrace na jejich webu je zdarma. V rámci toho je informace o ztrátě zvířete rozeslána dobrovolníkům do celého kraje a je vytvořen pátrací letáček, který umístí na sociální síť. Tam mají přes 50 000 fanoušků, kteří je sledují a pomáhají jim. Pokud chcete v pátrání pomoci i aktivně, pak Psí detektiv za poplatek osloví lidi v okolí místa ztráty pomocí sms zprávy, případně o ztrátě informuje důležité organizace v celém okrese. Jsou to útulky, veterinární ordinace, městská policie, starostové, myslivci a podobně. Někdy je možné nasadit dokonce i vrtulník. Více o službě najdete v rozhovoru níže.

Informujte Plemennou knihu

Jestliže je vaše zvíře čistokrevné, a tedy tetované, měli byste o jeho ztrátě informovat Plemennou knihu. Mohlo by se stát, že vašeho psa někdo najde, ponechá si ho a bude chtít dodatečně vystavit průkaz původu. Kontakt naleznete například na stránkách Českého kynologického svazu.

Obraťte se na obecní úřady

Každý má povinnost ohlásit nález psa příslušnému obecnímu úřadu, kde ho našel. Proto neváhejte obvolat obecní úřadu všech obcí a měst v okolí místa, kde se vaše zvíře zaběhlo.

pes1.jpg

Zdroj foto: Shutterstock

Obvolejte útulky

Je možné, že se pes dříve či později dostane do útulku. Proto ty nejbližší obvolejte a o ztrátě je informujte. Pro jistotu zkuste kontaktovat i vzdálenější útulky. Psa totiž může nálezce převézt o další desítky kilometrů.

Není ani na škodu útulky později pravidelně navštěvovat a o nepřítomnosti psa se sami přesvědčit. Člověk je tvor omylný a svého psa poznáte nejlépe vy sami.

  • Seznam českých útulků naleznete například ZDE

Pokud se pes ztratil nedaleko hranic, kontaktujte i útulky sousední země.

Obraťte se na veterináře

Když někdo najde psa, obvykle s ním dříve či později zajde k veterináři. Proto alespoň kontaktujte alespoň zvěrolékaře v blízkém okolí a zanechte u nich popis či fotku psa.

Zaplavte sociální sítě

Lidé většinou ochotně sdílejí pohřešované domácí mazlíčky, takže jistě pomohou šířit fotku s popisem pejska a místem jeho ztráty i vám.

Letáky pořád fungují

Vytvořte letáky s fotkou a popisem vašeho zvířete a vylepte je v místě jeho ztráty a v širokém okolí. Pomůže i to, když slíbíte odměnu. Nezapomeňte ale, že jste povinni ji v případě nálezu skutečně vyplatit.

Čtěte také:

Reklama