Pokud odjely vaše děti na tábor, jste bez starostí. Jestli ale sedí doma za počítačem nebo u televize, je na čase trochu je rozhýbat. Zapojte kamarádky nebo sousedky a připravte jim společně den plný her. Ty starší budou možná nejdřív trochu protestovat, ale ve finále se s chutí zapojí. Máme pro vás několik tipů.

Většinu her lze přizpůsobit malým i odrostlejším soutěžícím. A s řadou z nich se, po drobných úpravách, zavděčíte i hráčům dospělým. A co víc - nepotřebujete k nim celou řadu nezbytných propriet. Vystačíte si s tím, co nejdete doma.

Puzzle schovávačka

Vytiskněte obrázek a rozstříhejte jej na několik částí. Ty umístěte do obálky a poschovávejte po domě, zahradě, parku… Hra končí, jakmile se dětem podaří obrázek znovu poskládat do původní podoby.

deti

Rozlítaná tajenka

Připravte dětem tajenku, kterou budou postupně doplňovat. Otázky k jednotlivým slovům si ale budou muset soutěžící nalézt.

Jak na to?

Připravte si tolik papírků, kolik máte políček v tajence. Na každý napište indicii, kde hledat otázku.

Příklad: Otázku najdete na místě, kam chodíme pro dopisy. Cílovým místem tedy je dopisní schránka, kde je schovaná.

Odpověď na otázku, kterou naleznou, doplní do určeného políčka tajenky.

Příklad: Jak se jmenuje náš kocour? Odpověď vepsaná do křížovky: Mates

Jakmile soutěžící najdou všechny otázky a doplní odpovědi, vyjde jim tajenka. Ta jim může napovědět, kde hledat sladkou odměnu. Nebo zkrátka zvítězí ten, kdo vyluští tajenku jako první.

Se zavázanýma očima

Jaké je to nevidět a spolehnout se jen na svoje zbylé smysly? Připravte pro ně hry se zavázanýma očima.

  • Stavění věže. Ať už z kostek nebo kelímků. Jak vysokou postaví bez koukání?
  • Ukládání sirek do krabičky. Dětem můžete hru ztížit ještě tak, že budou mít jednu ruku za zády.
  • Rozeznávání předmětů. Nechte je postupně osahat několik předmětů. Poznají, co drží v ruce?
  • Víš, co jíš? Dejte dětem ochutnat několik potravin. Zjistí i poslepu, co zbaštily?
  • Kreslení po paměti. Kdo dokáže nakreslit sluníčko, domeček, maminku… Nad výtvory se pak pobavíte ještě jednou.

Kreativitě se meze nekladou. Obtížnost volte úměrně k věku hráčů.

O největšího vytrvalce

Nechte děti, aby ukázaly, kdy vydrží nejdéle. A je jedno, jestli stát na jedné noze, držet ruce rozpažené, sedět v podřepu…

provaz

Poslouchejte Kubu!

Tuto hru zvládnou i malé děti a nic k ní nepotřebujete. Hra „Kuba řekl“ je jednoduchá. Dospělý se postaví před soutěžící a zadává jim úkoly.

Příklad: Kuba řekl: sedněte si. Kuba řekl: zacpěte si uši. Zkrátka cokoli, ale podle věku dětí.

Jenže pozor. Jakmile při zadání úkolu vynecháte „Kuba řekl“, nesmí jej hráči splnit. Pokud tak učiní, jdou z kola ven, nebo jen dostanou trestný bod.

Scrabble s kostkami

Potřebujete šest kostek s písmenky. Pokud nemáte, můžete polepit ty s čísly.

Postup je jednoduchý. Hráč hodí všemi šesti kostkami a písmem, která mu padnou, se snaží poskládat co nejvíce slov. Za každé písmenko ve složeném slově pak získá jeden bod.

Stopovaná (šipkovaná)

Hra, na kterou s radostí vzpomíná nejeden dospělý. Je to v podstatě procházka přírodou okořeněná napětím a hrami. Jen je trochu náročnější na přípravu. Jak moc, to záleží na délce trasy a počtu úkolů.

Příprava trasy spočívá v tom, že ji předem sami projdete a na zem nakreslíte či vytvoříte šipky. Křídou, ze šišek, klacíků… Měly by být ale viditelné, aby se ani trochu nepozorné děti úplně neztratily. Po cestě budou zároveň i plnit úkoly. Stanoviště, kde naleznou dopis, označte kresbou ve tvaru obálky.

Příklady úkolů: Spočítejte, kolik je kolem stromů. Jaké druhy hub znáte? Udělejte každý deset dřepů.

V posledním dopisu najdou nápovědu, kde je schovaný poklad.

Děti na cestu nezapomeňte vybavit batůžky se zápisníkem a tužkou, ale také se svačinou a pitím. Ani na mobilní telefon, pro všechny případy, nezapomeňte.

deti

Zdroj foto: Regatta

Hry nezapomeňte kombinovat. Ty sportovní prokládejte logickými, aby se děti neměly šanci začít nudit. A uvidíte, že bavit se budete i vy!

Čtěte také:

Reklama