Situace je o to těžší, že dítě obvykle nepřijde a neřekne: „Mami, ten a ten mi ubližuje!“. Často se bojí říct doma nebo ve škole všechno na rovinu, protože se obává pomsty, kterou mu jeho trapiči slibují. Začne však nápadně a zdánlivě bezdůvodně měnit chování, ztrácí věci a ty ostatní přináší domů poničené. Myslíme si, že zlobí, a ono se přitom trápí… Obětí šikanování se může stát jakékoliv dítě a záminkou pro šikanu může být cokoliv. Třeba že nosí brýle, má zrzavé vlasy, je silné postavy, dobře se učí. „Důvod“ se vždycky najde.


Jak poznáte, že je vaše dítě obětí šikany:
Vymlouvá se na nemoci, aby nemuselo jít do školy. Někdy i neuroticky ráno zvrací.
Má poničené věci z neznámých důvodů.
Přibývají špatné známky a poznámky.
Žádá vyšší kapesné a vymýšlí si, na co je potřebuje.


Nikdy nepodceňujte sebemenší náznaky změny chování, i když při každodenním shonu je to někdy problém. Musíte si s dítětem promluvit a ujistit ho, že se všechno dá vyřešit. I o dvě hlavy větší spolužák, který pouští hrůzu na všechny ostatní. Bohužel poslední dobou roste počet školáků, kteří svou situaci řeší tragicky. V některých případech i sebevraždou.

Šikana má několik stupňů. Od slovního ponižování a napadání přes výhrůžky, vynucování svačin, záměrné ničení věcí až po fyzické týrání. Děti ve třídě zpravidla vědí, jak jsou rozdány role šikanujících a šikanovaných. Ten, kdo šikanuje může být buď jeden nebo skupinka sympatizantů. Další skupinou jsou spolužáci, kteří se bojí, aby nebyli sami šikanovaní. Ve vyhrocené situaci jsou schopni se k aktérům šikany přidat. Jsou zde ale i děti lhostejné. Mají dost sil se šikaně ubránit. Obětí šikany se ale většinou nezastanou. Šikanovaní jsou tak vydáni napospas svým trýznitelům.

Jestliže zjistíte, že je vaše dítě jakýmkoliv způsobem šikanováno, jednejte okamžitě a důsledně. Za chování dětí ve škole zodpovídá učitel a škola. Kontaktujte ředitele, popřípadě policii. Nikdy si nenechte od vedení školy namluvit, že si vaše dítě vymýšlí a že se mu vlastně nic zlého neděje. V tomto případě se obraťte na rodiče ostatních a na školní inspekci. Dítě podle názoru psychologů nemůže tuto situaci vyřešit samo. Doveďte své jednání do konce. Jestliže se nedohodnete na řešení ve škole a šikana pokračuje, přeřaďte dítě na jinou školu. Zároveň učte své dítě nebát se a posilujte jeho sebevědomí. Učte je spoléhat se sebe, přijmout ránu a nebát se jí vrátit.