dite-do-stextu.jpg
Foto: Shutterstock

Řeč je o nejrůznějším kreativním tvoření nebo o každodenních hrách. Vyvarujte se ovšem takových her, při kterých se zapojuje pouze samo dítě. Nebo je alespoň zredukujte na minimum. Rodiče by měli děti vést, a tak je i jejich účast při hrách extrémně důležitá. Stanete-li se na chvíli součástí dětské říše, nejen že se o svých potomcích něco dozvíte, ale pomůže to i rozvoji kreativního myšlení.

Doptávání se

Vhodné jsou také společné úvahy a doptávání se. Sledujte děti při jejich činnostech a ptejte se stylem „co kdyby“. To donutí děti přemýšlet nad různými variantami a postupně to posouvá hranice toho, jak děti přemýšlí. Naučí se nacházet řešení a promýšlet alternativní scénáře. Doptávání se můžete zakomponovat do čtení nebo kreslení, ale také do běžných denních činností, jako je úklid pokoje nebo utírání nádobí.

Kreslení rozvíjí individualitu

I když máte pocit, že vaše dítě není na kreslení nadané, jedná se o báječný způsob, jak dítě zabavit. Kreslení rozvíjí individualitu, fantazii a kreativitu. Zároveň je dětem v drtivém procentu případů blízké, je pro ně zábavné a snadno uchopitelné. Postarejte se tak o to, aby vaše děti měly veškeré potřebné vybavení. U kreslení zároveň poměrně brzy rozpoznáte, zda má dítě přirozený talent, a tato informace vám může pomoci s úvahami co do budoucna. Pokud je vaše ratolest umělecky založená, můžete v dalších letech přidat i jiné činnosti.

DIY tvoření

Vánoční, velikonoční, jarní či podzimní výzdoba. Tolik možností a tolik druhů dekorace do interiéru. Zkuste s dětmi tvořit věnce, svíčky nebo květináče. Obvykle vám k tomu stačí jen pár drobností včetně tavné pistole nebo drátku. Děti se snažte co nejvíce zapojit a ptejte se jich v průběhu procesu na názor. Jaké se jim líbí barvy a tvary? Co by přidaly nebo ubraly? DIY tvoření s přehledem zabaví děti na několik večerů a navíc vám něco málo napoví o jejich osobnosti. O víkendu také získáte o jeden důvod navíc, proč jít na procházku do přírody. Přece abyste nasbírali nějaké přírodní dekorace, které následně využijete při tvoření. Z celé procházky můžete udělat hru a děti nalákat na odměnu v podobě hotového výrobku.

Společné vaření a pečení 

Dávno už neplatí genderové stereotypy, že do kuchyně patří jen ženy. Muži jsou dnes častokrát stejně dobrými, ne-li lepšími kuchaři. Bez ohledu na pohlaví vašeho potomka naplánujte společné vaření a pečení. Děti často zrcadlí své rodiče a chtějí dělat to, co oni. Dovolte jim to. Ideální je pro takovou příležitost třeba pečení perníčků nebo cookies. Udělejte společně těsto a nechte svou ratolest, aby výsledný produkt vytvořila sama. Nehleďte na to, zda je výsledek esteticky dokonalý a nic po dítěti nepředělávejte. Rozvíjíte tak jeho jemnou motoriku a navíc si získá k činnostem v kuchyni nenásilně vztah. 

Zkuste hudební improvizaci

Hudba je úžasným druhem umění, kterému rozumí všichni na světě bez ohledu na národnost nebo úroveň vzdělání. Rozvíjejte ve svém dítku i hudební vlohy. Máte-li doma klavír, podpořte jeho představivost a fantazii hudební improvizací. Pomůže mu to překonat ostych z hudby a nástroje samotného a kultivovaně podpoří jeho cit pro muziku. Pokud hrajete na klavír, zahrajte jakýkoliv doprovod (nejlépe v tónině C-dur nebo A-moll) a nechte dítě, ať dle své libosti mačká jen bílé klávesy. Mohou vzniknout velice pěkné melodie. 

Zdroje: Tiskové materiály Carioca, odborná hudební konzultace: Dominik Roneš