image00001.jpg
Foto: redakce

Co budete potřebovat:

  • Vázací háček na tapiko (seženete pod tímto názvem na Alza.cz, Stoklasa.cz nebo Mikaton.cz)
  • Kanavu (látka) nebo protiskluzovou podložku s mřížkou
  • Vlnu
  • Nůžky
  • Starý rám obrazu
  • Lepicí pásku (gafu)
  • Lihovou fixu

image00003.jpg
Foto: redakce

Připravte se na to, že tvorba koberečku není práce na jedno odpoledne, pravděpodobně vám zabere i několik týdnů. Uzlíčkování ale můžete věnovat třeba hodinu denně. Momentálně není kam spěchat a výroba je i skvělou relaxací. Tvořit můžete při poslechu oblíbeného podcastu či audioknihy, příjemné je i užívat si zvuk do ticha cvakajícího háčku. Terapeutický je potom i výsledný koberec, každé pohlazení vlny, je zároveň pohlazením po duši.

Při výběru háčku dávejte pozor, abyste si omylem neobjednali ten obyčejný. Je potřeba speciální na tapiko, který má zpětný „zámeček“ jež se uzavře při cestě nahoru a zůstane otevřený při cestě dolů. Jedině tak snadno uděláte na mřížce jeden uzlík za druhým.

kolazkoberec2.jpg
Foto: redakce

Co se týče mřížky, do které uzlíky budete vázat, je jen na vás, jakou si vyberete. V možnosti je látka kanava či panama (menší mřížka), podle které pak zvolíte tloušťku vlny. My jsme nakonec zkusili protiskluzovou podložku pod koberec, protože jsme našli zbytek doma. Háček ale asi nejlépe klouže po panamě.

kolazkoberec3.jpg
Foto: redakce

Mřížku gafou připevněte na rám obrazu, aby byla dobře napnutá. Nakreslete si na ni fixou, jaký tvar chcete vytvořit. Rozvrhněte si i barevné části. Nastříhejte si vlnu na malé kousky, podle toho, jak chcete mít koberec vysoký. Neměly by být ale určitě kratší než tři centimetry, jinak se vám budou uzlíky špatně dělat. Stejné délky a efektivního stíhání docílíte tak, že přízi namotáte na pravítko, a potom namotanou vlnu přestřihnete po obou stranách. A jde se navazovat!

kolazkoberec4.jpgkolazkoberec5.jpg
Foto: redakce

Uvazování je snadné, ale je potřeba naučit se grif. Přízi budete uvazovat na mřížku. Vezměte první provázek, přehněte ho v ruce na půl, do vzniklého U vložte otevřený háček, provázek stále na jeho dvou koncích přidržujte, provlékněte háček jedním očkem do druhého (háček je stále otevřený), provázek přetáhněte horem přes „závěrku“ směrem doprava. Nyní táhněte háček směrem k sobě, a když už bude v polovině cesty ven z mřížky, pusťte konce provázku. Teď byste na mřížce měli vidět pěkný uzlík. Takto pokračujte, dokud nezaplníte celou mřížku.

image00015.jpgFoto: redakce

I nám bude výroba koberce trvat ještě několik hodin. Kousek, který vidíte na mřížce velké 35x35 cm trval navázat zhruba hodinu a půl. Zaplnění celé tabulky bude tedy zhruba trvat 22 hodin. Nemusíte ale vůbec spěchat a až budete mít koberec hotový, svým výtvorem se nám pochlubte. Ten nejhezčí vyhraje odměnu v podobě balíčku kosmetiky a uveřejníme ho společně s naším hotovým výtvorem v článku s vyhodnocením. Fotografie koberečků zasílejte na redakce@zena-in.cz do 11. 4. 2021.

Inspiraci můžete načerpat zde: 

Reklama