Jak si zabalit lékárničku na dovolenou a přitom na nic důležitého nezapomenout? Její základní složení můžete získat i v lékárně zakoupením hotové sestavy v praktické tašce. Seznam dalších součástí nenechávejte na poslední chvíli. Pokud pravidelně užíváte léky na lékařský předpis, zabezpečte si je včas a v dostatečném množství. Nezapomeňte také na alergie. Další složení závisí od cíle vaší cesty a zdravotního stavu. V každém případě doporučujeme přibalit CRP test.

lékárnička

V případě onemocnění v zahraničí obvykle nejprve spoléháme na samoléčbu. Pomoct zorientovat se a rozhodnout dilema, zda navštívit lékaře, může i CRP test pro domácí použití. Je malý, přenosný a obsahuje dva testy. Rozhodnutí, že vaše onemocnění je pravděpodobně bakteriálního původu a budou zřejmě potřeba nasadit antibiotika, získáte do 5 minut. Stačí k tomu kapka krve z bříška prstu na ruce. CRP testy pro domácí použití lze koupit bez lékařského předpisu.

Jak CRP test funguje?

lékárničkaS CRP diagnostikou se potkáváme především v ordinacích praktických lékařů. Cení si zejména jejich rychlosti a vysoké úspěšnosti správného odhalení původce nemoci, který je rozhodující pro zvolení adekvátního léčebného postupu. Podle hladiny tzv. C‑reaktivního proteinu v krvi je možné poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým, původcem onemocnění. První situace splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém případě většinou stačí se z nemoci vyležet a vyléčit běžně dostupnými prostředky.

CRP test pro domácí použití zjišťuje koncentraci C-reaktivního proteinu v krvi ve třech množstevních úrovních. Pokud je koncentrace CRP v krvi vysoká (třetí stupeň), je velmi pravděpodobné, že v organismu probíhá těžší bakteriální zánět. V takovém případě je nutné nechat posoudit zdravotní stav lékařem, který pravděpodobně nasadí k léčbě antibiotika. Při běžných onemocněních způsobených viry se obyčejně hladina CRP nezvyšuje a léčba antibiotiky není vhodná.lékárnička

Proces vyhodnocení vzorku trvá přesně pět minut. Testování je tedy velmi rychlé a jednoduché. Jeho přesný průběh ukazuje i video na stránce:

lékárničkaCRP test pro domácí použití se vyplatí nejen na cestách, ale například i lidem s časově náročným zaměstnáním, kteří si díky němu mohou v průběhu několika minut udělat představu o závažnosti svého zdravotního stavu. Ocení ho i maminky s malými dětmi, jimž pomůže zjistit, zda je skutečně nutné cestovat do přeplněné čekárny.

Ale stejně jako u léků na nachlazení i v případě CRP testů pro domácí použití je potřeba věnovat pozornost průběhu nemoci. „Pokud v případě výsledku, jenž poukazuje na  virové onemocnění, příznaky zdravotních potíží neodezní v prvních dnech, je nutné lékaře navštívit,” doporučuje Doc. MUDr. Bohumil Seifert Ph.D. ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Výhradním distributorem CRP testů pro domácí použití je přední výrobce zdravotnických prostředků HARTMANN – RICO, který je dodává do lékáren po celé České republice. Doporučená maloobchodní cena za jedno balení, jež obsahuje dva testy, je 285 korun. Více informací včetně instruktážního videa použití testu najdete na www.crptesty.cz.

Reklama