Vánoce nám už pomalu ťukají na dveře... Čas pohádek se k nám blíží dlouhými kroky a děti nedočkavě počítají, za jak dlouho už konečně ten Ježíšek přiletí.

Ano, ano, opět nastupuje čas koled, čas rozsvícených stromečků, čas dárků.

Vánoční přípravy se dostávají do finále a my pátráme v paměti, na co ještě nesmíme zapomenout. Jmelí, stromek, lameta, purpura... důležité drobnosti, bez kterých by Vánoce nebyly Vánocemi – tedy alespoň pro většinu z nás....

 

Když jsem včera kupovala balicí papíry, vybavila se mi vzpomínka z loňských Vánoc. Vyplula na povrch mé mysli stejně jako leklá ryba.

(Myslím, že kdyby vzpomínka mohla páchnout, páchla by přesně jako ta leklá ryba....)

 

Léta si s kamarádkou dáváme dárky. Dáváme si sice jen drobnosti, ale milé drobnosti. A nejinak tomu bylo i loni.

Iveta přišla mezi svátky a my si za pomocí kávy a vaječného koňaku udělaly prima holčičí chvilku. Drbaly jsme, probíraly naše chlapy, tchyně, šéfy a pochopitelně došlo i na dárky. Konkrétně, na předání našich dárečků.

Dala jsem Ivetě rtěnku zabalenou do blýskavé fólie s velikou mašlí a přání.

Iveta mi podala podivný balík novin....

První, co mě napadlo bylo, že mi dává maso. (Tchyně nám totiž pokaždé vozí maso zabalené do novin).

Chvilku jsem na balík zírala a fakt nevěděla, jak zareagovat...

„Já už neměla papír, tak jsem ti to zabalila aspoň takhle...“ prolomila Iveta trapné ticho.

 

Jestli vycítila mé rozpaky, netuším. I když ... tak dobrá herečka nejsem, abych dokázala zamaskovat nepříjemné překvapení.

 

Balit dárky do novin je už skutečný extrém, pro mnohé z nás naprosto nepochopitelný. Ale umíte zabalit dárky s profesionálním umem? Já se přiznám, že na tohle dvakrát šikovná nejsem....

A co vy? Jste šikulka, která si s balením dárečků umí opravdu vyhrát?

 

Potřeby pro balení dárků:
1. rozmanité balicí papíry
2. tenké a široké stuhy
3. ostré nůžky
4. průhledná lepicí páska
5. tužka
6. pravítko

 

Postupy balení:

Balíček s vrchním vějířem
Krabici dárku zabalíme do vybraného balicího papíru. Vějíř vytvoříme z dlouhého pruhu papíru, který přehneme napůl, aby byl vzorek oboustranný. Potom pruh poskládáme jako harmoniku, přičemž jeden sklad vějíře bude široký asi 1-1,5 cm. Složený vějíř na jedné straně zahneme a přelepíme lepicí páskou, aby se neuvolnil. Potom vějíř připevníme na vrchní stranu balíčku jako korunku. Místo, kde je vějíř k balíčku přilepený, můžeme zakrýt mašlí uvázanou ze stuh.

 

Balíček s asymetrickým zakončením
Balení je vhodné zejména pro dárky nepravidelného tvaru. Dárek zabalíme do papíru jako do pytlíku, který potom hluboko na straně stáhneme stuhou. Chochol vzniklý stažením můžeme zastřihnout do půlkruhu.

 

Balíček s mašlí a vějířem na straně
Opět zabalíme krabici a vytvoříme menší vějíř, který tentokrát připevníme přes hranu balíčku. Vějíř můžeme ještě ozdobit mašlí, vyrobenou z půlkruhu balicího papíru a v půli staženou stuhami.

 

Balíček se skládanou mašlí a lístky
Dárek zabalíme a jeden jeho okraj po celé délce ozdobíme skládanou mašlí, ke které přidáme malý vějířek. Z papíru vystřihneme kulaté lístky, přeložíme je napůl a rovnoměrně poskládáme. Po rozložení nám vzniknou plastické lístky, které můžeme přidat k mašlím spolu se stočenou stuhou.

 

Jehlan s vlásky
Takto netradičně lze zabalit třeba láhev. Nejdříve vytvoříme kornout, do nějž vložíme láhev. Otevřenou stranu kornoutu založíme a zalepíme. Na vrchol jehlanu přilepíme střapec různě dlouhých stuh, které nakadeříme lehkým přejetím přes hranu nůžek.

 

Prima inspirace, co říkáte?

Myslím, že si letos s balením zkusím vyhrát... Ale - mám obě ruce levé, takže za svůj výsledek opravdu neručím ;o)

 

Příjemné balení dárečků Vám ze srdce přeje

 

Zdroj: www.domek.cz

Reklama