Každý rok jezdíme na dovolenou na jiné místo naší republiky. A musím říct, že všude je krásně. Týden jsme strávili také v Železných horách u vodní nádrže Seč. Tady jsme dělali výlety po okolí. Nejvíc mě zaujaly dvě zříceniny: Oheb a Lichnice.

Železné hory jsou chráněnou krajinnou oblastí a opravdu je tu hodně krásných míst. Navštívili jsme jich dost, možná i proto, že Sečská přehrada v létě není moc na koupání (už v červenci bývá hodně zelená), a tak jsme radši jezdili po výletech.

Zřícenina Oheb

Přímo nad přehradou na skále jsme objevili romantické zříceniny hradu Oheb. Ten byl založený asi ve 2. polovině 14. století, ale moc dlouho obydlený nebyl, nejspíš ho poslední majitelé opustili už v roce 1499. Od té doby chátral, takže dnes z něj moc nezbylo, jen část věže a pár zdí. Také okolí vypadá dnes jinak, hlavně kvůli vodní nádrži. Ostroh, na kterém hrad stával, se snížil, a ke zřícenině teď vede nová cesta od přehradní hráze. Zato je z Ohebu krásný výhled na Seč i s ostrůvkem uprostřed.

Hrad najdete v lese a vede kolem něj modrá turistická značka. Určitě nezabloudíte, spíš se zapotíte cestou do kopce. Ale děti se na zřícenině vyřádí.

lich

Zřícenina hradu Lichnice

Zřícenina Lichnice

Nad obcí Třemošnice se tyčí největší hradní zřícenina v Železných horách, Lichnice. Tento bývalý hrad mě zaujal. Hradiště tu stálo už od 12. století, později byl postaven hrad, který se dříve jmenoval Lichtemburk. Hrad byl významný za husitských válek, chtěli ho husité i král Zikmund Lucemburský. Léta rozkvětu poznal hrad za vlastnictví rodu Trčků na přelomu 15. a 16. století - v této době byl hrad rozšířen a dole vzniklo městečko Podhradí. Bohužel po třicetileté válce dal císař Ferdinand III. rozkaz zbořit všechny hrady, které by mohly sloužit nepříteli, což se Lichnici stalo osudným...

Dnes zbylo z hradu jen pár zdí, zbytky sklepení a vstupní brána, ale je to krásné místo, které se snaží postupně opravit různá sdružení a také Pardubický kraj.

Žižkův dub

Nedaleko zříceniny jsou k vidění ještě další zajímavé věci. Třeba Žižkův dub. Jmenuje se tak, přitom u něj Jan Žižka nikdy nestál, i když husité tudy procházeli víckrát. Ale to vůbec nevadí, je to rozhodně majestátní strom. Je starý asi 750 let, jeho kmen měří 9 metrů po obvodu a 18 metrů do výšky. Na kmeni dubu je umístěna tabulka s textem: „Přes 600 let tu stojím u staré hradní cesty. Viděl jsem hrad stavěti, jeho slávu, obléhání, zánik. Kéž bych se dočkal šťastných dnů příštích věků.“

A co se o stromu vypráví? Jeden z majitelů Mikuláš Trčka musel odjet a poslal mladého rytíře Viléma, aby zprávu vyřídil jeho ženě. Vilém se na první pohled do Trčkovy choti Kateřiny zamiloval. Ona byla ale zdrženlivá a svolila pouze ke schůzce u tohoto dubu. Mikuláš Trčka oba u dubu přistihl a potrestal je - Kateřinu nechal zazdít na Lichnici a Viléma setnout...

dub

Vyhlídka Dívčí kámen

Na skalnatém výběžku nad Lovětínskou roklí je vyhlídka Dívčí kámen. I k němu se váže pověst: „O kruté panně Miladě“. Miladin otec se zabil při pádu z této skály za jedné deštivé a bouřlivé noci, když se mu splašil kůň. Milada pak nenáviděla všechny skály kolem hradu. A tak se mstila. Udatní rytíři žádali o její ruku Milady, ale ona řekla, že si vezme jen toho, který se vydá na osudný sráz, kde zemřel její otec, a tam se s koněm třikrát otočí. Skála byla velmi tvrdá, takže se do ní nezaryly ani ty nejostřejší podkovy, takže všichni rytíři umírali. Až jednou se objevil odvážný rytíř, který dal svému koni do podkov diamanty a úkol splnil. Pak ale vystřelil na Miladu šíp a zabil ji. Pomsta byla dokonána.

A pokud byste toho neměli dost, daleko nejsou ani krásné zámky Žleby či Slatiňany a mnoho dalších pamětihodností.

Fotky si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII:

Zdroj a fotky: www.zeleznehory.net, ostatní foto autorka

Železné hory najdete TADY:

sec

Další tipy na výlet:

Reklama