Víte, že voda může téct do kopce? A nechtěla byste si vyzkoušet rýžování zlatinek? To všechno vás čeká při návštěvě Zlatých Hor, kam se vás rozhodla pozvat čtenářka Monkee...

Zlaté Hory jsou sice trochu odlehlé, ale vypravit se do nich, stojí za to! Přečtěte si pozvánku čtenářky Monkee...


Pěkný pozdrav všem!

A jde se na výlet :-)
Chodíte rády? Nebo si radši vozíte zadek v samohybném prostředku? Já mám ráda obojí. A někdy to nejde udělat jinak, než zkombinovat. A to bude asi i případ mého návrhu na výlet.
Vybrala jsem vám totiž ze všech mých cest výpravu (dámskou jízdu) za velkým lákadlem pro všechny parádnice a mamonářky. Za zlatem :-)
A kam jinam, než do Zlatých Hor. Cesta vlakem vleklá, dlouhá, autobusem to asi nebude o mnoho lepší, ale autem přeci jen snesitelná. Do městečka se dostanete celkem pohodlně a uvnitř se lehce vyzbrojte trpělivostí. Ale při troše šikovnosti a dobrých očích navigátora se i vám, tak jako nám, podaří do zlatokopeckého ráje dostat. Je to trochu stranou a musíte si hlídat místní ukazatele.
A co je k vidění? Hornický skanzen, v něm mlýny na zpracování rudy, můžete si sami vyzkoušet rýžování zlatinek v sítech, projít se podél náhonu, který přivádí vodu z hor do mlýnů a který v jednom úseku vypadá, jako by voda v něm tekla do kopečka. Teoreticky připravené jaly jsme se hledat tuto anomálii, abychom si potvrdily, že to NENÍ možné, ale musely jsme dát zapravdu informačním materiálům, ono to tak opravdu vypadá!
Pokud se vypravíte do Zlatých Hor koncem prázdnin, možná se vám podaří strefit se přímo do termínu konání pravidelné soutěže v rýžování zlata. A že sem jezdí zlatokopové i z velké dálky! Nám se podařilo zažít přípravu na Mistrovství světa v rýžování zlata a můžu vám říct, že atmosféra byla cítit ve vzduchu a moc nás mrzelo, že tam nemůžeme zůstat na samotnou soutěž. Tak snad příště.
A pokud by vám to na celý den nestačilo, zkuste se v blízkém okolí porozhlédnout a najít si k prohlídce třeba ještě některou ze soukromých sklářských hutí. Mají k vidění opravdu krásné „kousky“. Tak hodně štěstí při výletech v Jeseníkách.

zh

Monkee

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou kontrolou.

Téma dne 7. května 2012: Kam na výlet

Máte tip, kde strávit zítřejší volný den? Pošlete mi ho jako příspěvek k tématu a poraďte tak ostatním čtenářkám! Za svůj tip, který by měl obsahovat pokud možno všechny důležité informace (například cenu návštěvy objektu atp.) můžete získat pěkný dárek. Jako tip můžete také posílat jednu aktuální fotografii z místa, kam jste vyrazila o tomto či minulém víkendu vy. Tato fotografie však musí být doplněna popisem, dlouhým alespoň jako tento odstavec textu. A jaký že dárek tentokrát můžete získat? Pro dvě přispěvatelky, které pošlou nejzajímavější a nejneotřelejší tip, tu mám dva výletní balíčky obsahující spray Bergasol Bronzage Passion SPF 10 a pro rychlou energii Deli pistáciovou.

Posílejte tedy...

  • Zajímavý tip na výlet
  • Fotku z místa, které jste nedávno navštívila (s popisem)

Tipy zasílejte na e-mailovou adresu redakce do 7. 5. 2012, 15.00 hodin. V předmětu e-mailu nezapomeňte uvést heslo.

deliberg

Reklama