Nebezpečí číhá za každým rohem zdejších měst. Obzvlášť pro ty, kteří se vAfghánistánu pohybují vuniformách. Je jedno, jestli to jsou členové elitních útočných jednotek, nebo jen vojáci, kteří zajišťují klid při stavbě nemocnice či školy. Pobyt všech znich může ukončit přesně mířená kulka ozbrojence Talibanu nebo střepina zútoku sebevražedného atentátníka.

Není se pak co divit, když se vtakovém stresu vojáci upínají kdobrému jídlu. To je totiž – vedle pochopitelně slušného žoldu – opravdu záviděníhodné. Nevěříte? Tak snámi nahlédněte do jídelny na základně Bagrám.

Nějakou dobu tam pobýval i příslušník české armády, který nám poskytl malou fotoreportáž, zřejmě pořízenou jeho kolegy, kníž chuťové buňky nedokážou zůstat chladné.

V Bagrámu se vojáci střídají - noví přilétají zČeské republiky, na základně stráví několik dní. Musí při tom absolvovat školení zaměřené na minové nebezpečí a improvizované výbušné prostředky. Pak se přepraví americkými vrtulníky na základnu Shank, vzdušnou čarou vzdálenou sto dvacet kilometrů. Zpět do Bagramu přilétají ze Shanku vojáci, kteří končí misi. Tam sídlí vojáci i civilní experti českého provinčního rekonstrukčního týmu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lákavá kuchyně, že? Nutno ale dodat, že taková není na každé základně. Jak vjednom e-mailu uvedl autor fotek: „Takhle vypadala jídelna, kde jsem byl, než jsme letěli sem (z Bagrámu na nové působiště, pozn. red.), tady je to o něco chudší,“ napsal voják, jehož totožnost zpochopitelných důvodůneuvádíme...

Ipřes bohatou kuchyninení pobyt v okupovaném Afghánistánužádný med. Připomeňte si to například zprávou na ČT24, kde je i video ze střelby na české vojáky.

Co říkáte menu vojáků vAfghánistánu?

Reklama